Kadınların şiddet haberlerini takip etmesi ile romantik ilişkilerinde yakınlık korkusu yaşamaları arasındaki ilişkide suç korkusunun aracı rolü
The mediating role of fear of crime in the relationship between women's consumption of violence news and fear of intimacy in their romantic relationships
  1. Tez No: 832669
  2. Yazar: BEYZA UZUNALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜLSEN ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Türkiye'de ciddi bir toplumsal sorun ve endişe kaynağı olarak değerlendirilen kadına yönelik şiddet, toplumda uyandırdığı tepki ve taşıdığı haber değeri sebebiyle televizyon haberlerinde, gazetelerde ve özellikle internet ve sosyal medya uygulamalarında, içerik veya görüntü formatında kullanıcıların sıklıkla karşısına çıkmaktadır. Bu içeriklerin kadınlar üzerindeki etkisini anlamak, medyanın toplumsal algıları nasıl şekillendirdiğini ve kadınların günlük hayatlarına ne derecede bir etkisi olduğunu tespit etmek açısından önem taşımaktadır. Benzer şekilde, bu tez çalışmasında medyadaki şiddet haberlerinin kadınlar üzerindeki etkilerini incelemek hedeflenmiştir. 18-40 yaş aralığında olan 262 kadının medyada şiddet haberlerini takip etme sıklıkları, deneyimledikleri suç korkuları ve romantik ilişkilerindeki yakınlık korkuları ölçülerek birbirleri ile olan ilişkileri ele alınmıştır. Medyada kadına yönelik şiddet haberlerini takip etme sıklığını ve suç korkusunu ölçen kapsamlı ölçeklerin mevcut olmaması nedeniyle, alan yazında kullanılmış olan ölçeklerin yapısı gözetilerek ve uzman görüşüne başvurularak özgün ölçümler oluşturulmuştur. Bu ölçümlerin güvenilirlik ve geçerlilikleri çalışma kapsamında analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, medyada haber takip etme sıklığı ve suç korkusu arasında, suç korkusu ile de yakınlık korkusu arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar, medyadaki kadına yönelik şiddet haberlerinin kadınlar üzerindeki etkilerine ışık tutmaktadır. Ayrıca bu değişkenler arasındaki ilişkileri daha iyi anlamak amacıyla aracılık analizi yürütülmüş ve elde edilen bulgular dikkatlice tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Violence against women, which can be considered as a critical social problem and a source of concern in Turkey, often encountered by media users as a content or image on television news, newspapers, internet and social media, due to the reaction it arouses in the society and the newsworthiness it carries. Understanding the impact of these contents on women is important in terms of determining how the media shapes social perceptions and to what extent it has an impact on women's daily lives. Therefore, this thesis study is aimed to examine the effects of violence news in the media on women. The frequency of following the violence news in the media, fear of crime and fear of intimacy of 262 women aged between 18-40 were measured and their relationships with each other were analyzed. Due to the lack of scales measuring the frequency of following violence news in the media and fear of crime, authentic measurements were created by considering the scales used in the literature and by consulting expert opinion. The reliability and validity of these measures were analyzed. The findings revealed that there is a meaningful relationship between the frequency of following news in the media and fear of crime, and between fear of crime and fear of intimacy. These results indicate the effects of violence against women news in the media on women. In addition, to better understand the relationships between these variables, mediation analysis was conducted, and the findings were carefully discussed.