Kadına yönelik şiddet konulu geleneksel medya ve dijital medya haberlerinin haber değeri ölçütleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of traditional media and digital media news on violence against women in terms of criterias of news value
  1. Tez No: 954222
  2. Yazar: GİZEM DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN GÜZİN ILICAK AYDINALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya İletişim ve Habercilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de medyada yer alan kadına yönelik şiddet haberlerinin Galtung ve Ruge'un haber değeri ölçütlerine göre analiz edilmesini ve bu haberlerin geleneksel medya ile internet haberciliği arasında nasıl farklılıklar gösterdiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada Yeni Şafak, Sözcü, Haber7 ve T24 gibi farklı ideolojik yaklaşımlara sahip medya organlarında yayımlanan Emine Bulut, Pınar Gültekin, Azra Gülendam Haytaoğlu ve Münevver Karabulut cinayetlerine dair haberler analiz edilmiştir. Çalışmanın amacı, kadına yönelik şiddet haberlerinin geleneksel ve dijital medya kanallarında nasıl ele alındığını, bu haberlerin dil, görsel kullanımı, başlık yapısı, kişiselleştirme düzeyi ve şiddet vurgusunun farklılaşmasını değerlendirmektir. Ayrıca, internet haberciliğinin okuyucu etkileşimi, haberlerin duygusal boyutları ve şiddet olaylarının dramatizasyonu gibi yönlerden geleneksel medyadan nasıl ayrıştığı da araştırmanın temel sorunsallarındandır. Ayrıca sağ-sol görüşlerdeki yayın mecralarındaki haberlerin nasıl verildiği irdelenmeye çalışılacaktır. Araştırma sonucunda, geleneksel medya organlarının kadına yönelik şiddet haberlerinde daha resmi ve objektif bir dil kullandığı, olayları hukuki gelişmeler üzerinden sunmayı tercih ettiği; buna karşın, internet haberciliğinde olayların daha dramatik bir şekilde aktarıldığı ve okuyucunun duygusal tepkisini artıracak unsurların ön plana çıkarıldığı görülmüştür. Dijital medya, okuyucu etkileşimini artırmak için daha sansasyonel başlıklar ve şiddet vurgusu yaparken, geleneksel medyada olayın toplumsal yönü ve çözüm süreçlerine daha fazla vurgu yapılmıştır. Bu çalışma, medyanın kadına yönelik şiddet haberlerinde toplumsal bilinci artırmadaki rolünü tartışırken, aynı zamanda bu haberlerin etik sınırlar içerisinde sorumlu bir şekilde sunulmasının önemine dikkat çekmektedir. Geleneksel ve dijital medya arasındaki bu farkların toplumsal farkındalık üzerindeki etkileri değerlendirilerek, haber sunumunun daha dengeli ve empatik bir hale getirilmesi için bir yol haritası çizilmesi amacıyla çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze news about violence against women in the Turkish media using Galtung and Ruge's news value criteria and to examine how these news items differ between traditional media and internet journalism. The study analyzes news related to the murders of Emine Bulut, Pınar Gültekin, Azra Gülendam Haytaoğlu, and Münevver Karabulut, published in media outlets with different ideological perspectives such as Yeni Şafak, Sözcü, Haber7, and T24. The purpose of the study is to assess how news about violence against women is addressed in traditional and digital media channels, evaluating differences in the use of language, visual content, headlines, the degree of personalization, and the emphasis on violence. The study also examines how internet journalism differs from traditional media in terms of audience interaction, the emotional dimensions of news, and the dramatization of violent events. The findings suggest that traditional media outlets use more formal and objective language in reporting violence against women, often framing the events through legal developments. In contrast, internet journalism tends to present these events more dramatically, emphasizing elements that evoke emotional reactions from the audience. Digital media, in an effort to increase reader engagement, often use more sensational headlines and emphasize violence, whereas traditional media place more emphasis on the societal aspects and resolution processes of the events. This study highlights the role of the media in raising public awareness about violence against women and underscores the importance of ethically responsible reporting within the boundaries of journalistic ethics. By assessing the societal impacts of the differences between traditional and digital media, the study offers recommendations to make news coverage more balanced and empathetic.