Özelleştirmenin iş ilişkilerine sosyal ve hukuki etkileri
Social and judicial impacts of privatization in business relations
- Tez No: 186865
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİNE TUNCAY KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
1980'lerden itibaren tüm dünyada uygulanmaya başlananözelleştirme, ekonomik amaçlı olmakla beraber asıl sonuçlarını sosyal alandagöstermiştir ve en önemli eleştirileri de sosyal alandaki bazı olumsuzsonuçlarından almıştır. Özelleştirmeler sonucunda ekonomide tam birrekabetin sağlanamadığı ve sermayenin de tabana yayılmadığı görülmüştür.Bireysel ve toplu iş ilişkilerinde bazı iktisadi, sosyal ve hukuki sıkıntılar ilekarşılaşılmıştır.Ülkemizdeki özelleştirmeler sonucuna bakıldığında, sosyalsorunların daha ağırlıklı olduğu görülmektedir. Özellikle hukuksal alandakiyetersizlikler, karışıklıklar, özelleştirme mağdurlarının sorunlarını çözeceknitelikten uzaktır. Böyle bir ortamda çalışanların özelleştirmeye karşı tepkiliolması kaçınılmaz olacaktır. Bu durum ise çalışma barışını olumsuzetkileyecektir.
Özet (Çeviri)
Privatization to applied from 1980s all over the world revealed itsreal results in social area together with its economic purpose and receivedthe most important critics from some negative results in social area. At theconsequence of privatizations it was observed that a complete competitionwas not provided and the capital did not spread for the lowest level of thesociety. In individual and collective business activities some economic, socialand legal hardships were faced with.When looked at the results of privatization activities in Turkey it isseen that social problems play much more important roles than the others.Especially, Inefficiencies, irregularities in Iegal area are far from solving theproblems of mistreated people. It shall be inevitable for the employeesworking in such an environment to react to privatization. Such a situationshall affect the peaceful environment of business life negatively.