Bulanık doğrusal programlama ve bir uygulama
Fuzzy linear programming and an application
- Tez No: 186867
- Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Portföy analizi ile ilgili çalışmalarda kullanılan deterministik doğrusalprogramlama teknikleri farklı nedenlerle eleştirilmiştir. Bazı çalışmalardanelde edilen sonuçların sosyo-ekonomik durumlardan kaynaklananbelirsizliklerden dolayı yetersiz olmaları, bu yaklaşımların etkin olmamalarınasebep olmaktadır. Yatırımcı ya da portföy yöneticilerinin deneyimlerininyatırım kararlarının alınmasında anlamlı bir etkisi olduğuna inanılmaktadır.Bu deneyim ve belirsizlik durumları doğrusal programlama tekniğibağlamında karar sürecine katılmasında bulanık küme kuramındanfaydalanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı da bu doğrultudadır. Çalışmadaİstanbul menkul kıymetler borsasında işlem gören 26 hisse senedine ilişkinveriler kullanılmıştır. Optimum portföy yatırımcının farklı risk davranışlarınagöre tanımlanmış çeşitli senaryolara göre belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Research into portfolio analysis using deterministic linearprogramming techniques have been criticized on different grounds. Mere factthat such approaches do not efficiently take into account uncertainties thatstem from socio-economic conditions devalues the results that are obtainedfrom such studies. It is believed that the experiences of first hand investors orportfolio managers are significant in directing investment activities. One wayto incorporate these experiences and uncertainties into the decision makingprocess is to utilize the fuzzy set concept within the linear programmingcontext. This study is an effort in this direction. In the study data on 26different stocks that are traded in the İstanbul Stock exchange were used.Optimum stock portfolios were determined under different scenarios definedin terms of risk behavior of the investors.