Ortaöğretim resim derslerinde baskıresim tekniklerinin öğretimi, uygulamalarda krşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
Teaching of press drawing techniques in art courses at secondary schools
  1. Tez No: 186868
  2. Yazar: SELMA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TEPECİK
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; Orta öğretim 11. sınıf ?Resim- ş Dersi ÖğretimProgramı?nda yer alan ?Özgün Baskıresim Teknikleri? konusunun öğretiminde veuygulanmasında öğretmenlerin karşılaştığı sorunların belirlenmesi, sorunlara çözümönerileri üretilmesi ve bu tekniklerin ortaöğretim kurumlarında sınıf mevcutlarınınkalabalıklığı ve fiziki şartların yetersizliğine rağmen uygulanabilirliğinin ortayaçıkarılmasıdır.Araştırma kapsamında Ankara li, merkez ilçelerinde random usulü ileseçilen 80 ortaöğretim kurumunda (liselerde) görev yapan 150 sanat eğitimcisine(Resim- ş öğretmenine), ?Baskıresim Tekniklerinin Öğretimi ve UygulamalarındaKarşılaşılan Sorunlar?ın tespitine yönelik anket uygulanmıştır. Problemler tespitedilmiş ve öğretmenlerden sorunların çözümüne yönelik alternatif çözüm önerileriistenmiştir. Anket sonuçlarına göre, sanat eğitimcileri ?Baskıresim TekniklerininÖğretimi?ne yönelik hizmet-içi eğitim seminerlerine ihtiyaç duyduklarınıbelirtmişlerdir. Bu isteğe dayalı olarak da tez araştırmacısının girişimleri ile; Ankaral Milli Eğitim Müdürlüğü Hizmet çi Eğitimi Bölümü'nün katkılarıyla sanateğitimcilerine, ?Özgün Baskıresim Tekniklerinin Öğretimi?ne yönelik olarak hizmet-içi eğitim semineri düzenlenmiştir.Ankara li Yenimahalle lçesi'nde; fiziki koşulları ve sınıf mevcutları farklıolan iki ortaöğretim kurumunun 11. sınıflarında, ?Özgün Baskıresim TekniklerininÖğretimi?ne yönelik uygulama çalışmaları yaptırılmıştır. Baskıresim tekniklerininöğretimi ve uygulamalarında, ders planı ve işlenişi öğrenci merkezli eğitim modelinegöre gerçekleştirilmiştir.Okulların fiziki şartlarının yetersizliğine, sınıf mevcutlarının kalabalıklığınave atölye imkansızlığına rağmen, sanat eğitimcisinin gösterdiği üstün çaba veözverisi ile ders işlenişinde kullandığı görsel materyaller, ders etkinlikleri veöğrencinin aktif katılımıyla gerçekleştirilen öğrenci merkezli eğitim modeliyleolumlu sonuçlar alındığı görülmüştür. Öğrencilerin bu uygulamadan memnunkaldıkları, baskıresim tekniklerinin tam olarak öğretiminin gerçekleştiği ve Resim- şdersinin öğrencilerin aktif katılımlarıyla ve uygulanan ders etkinlikleriyle çok verimligeçtiği gözlemlenmiştir. Öğrencilerden alınan dönütler de, öğrenci merkezli eğitimmodelinin başarısını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Main aim of this study is to determine the problems, faced by teachersduring teaching and application of the ?Original Pres Drawing Techniques?, whichexits under Secondary Education, Drawing Course Education Program, andproduction of solutions to these problems and reveal how these technigues (advancedpres techniques) according to student centered application model within junior highschools.A questionnaire in connection with ?Problems Faced Teaching andApplications of Press Drawing Techniques? is applied to the art lecturers (DrawingTeachers), who works for randomly chosen 80 secondery education schools (highschools) from city of Ankara, City Center provinces under the research. Problems aredetermined and alternative solution suggestions are tried to be produced. Relatedwith the replies from this questionnaire, an in-services training (ref. Annex 1) inconnection with ?Teaching of Original Pres Drawing Techniques? is submitted to theDrawing Teachers.Pres techniques as well as different subjects from curriculum are performedto each student in from group study within two scholls from Ankara with differentpossibilities and class attendances. Curriculum and applications are performedaccording to student centered education application model understanding.It is seen that positive results are obtained with student centered educationapplication model, realized with intense participation of the student and differentmaterials and course activities, used by Art Lecturer during course handling withsuperior efforts and self-sacrifice, even under the conditions, such as insufficiency ofphysical conditions of the schools, crowd of class attendances and absence ofworkshops. It is observed that students are satisfied from this application, techniqueis fully thought and courses were very productive with applied activities and activeparticipations of students. Responds of students had also shown the succes of thismodel.