Bir popüler kültür ürünü olarak mafya dizileri: Kurtlar Vadisi örneği
Mafia serials as a popular vulture product: Kurtlar Vadisi case
- Tez No: 186870
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NAZİFE GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Popüler kültür kent yaşamıyla birlikte oluşmaya başlamıştır. Popüler kültürürünleri, kolay erişilebilir, ucuz elde edilebilir ve çok sayıda üretilip tüketilmektedir.Bunlar, kitle iletişim araçları aracılığıyla yaygınlık kazanmaktadır. Bu nedenle, bunlarkitle kültürü içinde erimektedir. Aralarındaki bu ilişki yüzünden, kitle kültürü vepopüler kültür kavramları çoğunlukla birbirlerinin yerine kullanılmaktadır.Popüler kültürün özelliklerinin en iyi yansıtıldığı televizyon kendine özgü anlatımbiçimiyle egemen değerlerin yeniden üretilmesinde önemli rol üstlenir. Televizyon,iletilerini üretirken kendine özgü anlatım biçimlerinden, dizileri kullanır. Türkiye'deözel kanalların yayın hayatına girmesi ile birlikte televizyon dizi türlerinde, sayılarındave içeriklerinde artış ve değişiklikler olmuştur. Gündelik yaşamda var olan kültürel,toplumsal öğeler daha çok kullanılmıştır. 1996'da Susurluk kazasından sonradizilerde, mafya-devlet ilişkileri ele alınıp işlenmiştir. Çalışmada mafya ilişkilerini elealıp, anlatan Kurtlar Vadisi konu edilmiştir. Kamuoyunda büyük yankı uyandıran budizinin popüler kültür açısından şiddet ve milliyetçiliği nasıl sunduğu, bunların kuruludüzeni pekiştiren değerlerle nasıl ilişkilendirildiği açıklanmaya çalışılmıştır. Şiddet vemilliyetçilik kategorileri, görsel ve sözel olarak ele alınıp içerik analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Popular culture has been begun to be formed with urban life. Popular cultureproducts are easily accessible, cheaply acquised and produced and consumednumerously. They also become widespread by means of mass communicationvehicles. So these products are dissolved in mass culture. Mass culture and popularculture concepts usually substitutes each other because of this relationship that takeplace between them.Characteristics of popular culture are best reflected in television. Televisionplays an important role in reproduction of dominant values with the help of its uniqueexpression forms. Television uses serials, one of the peculiar expression forms, whileit is producing its message. Serial types and numbers were increased and contentsof serials changed in Turkey after private television channels had entered thebroadcasting life. Cultural and social components which take place in daily life aremore used in these serials. After Susurluk accident which occurred in 1996, mafia-state relations have been examined in television serials. Subject of this study isKurtlar Vadisi, a serial that took up mafia-state relations. How nationalism andviolence are presented with the popular culture point of view and their relations withthe values which reinforce status quo are explained in this sensational serial context.Categories of violence and nationalism are considered as visual and verbal and arestudied with content analysis.