Fahreddin Râzî'nin hissî mucize anlayışı
Fakhr al-Di̇n al-Razi̇'s concepti̇on of sensory mi̇racles
  1. Tez No: 1006798
  2. Yazar: HATİCE BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Fahreddin Râzî, kelam ilmine felsefeyi dahil ederek ve kelâmî delilleri felsefi delillerle güçlendirerek Eş'arî kelamını yeniden şekillendirmiştir. Fahreddin Râzî, başlangıçta klasik mucize anlayışını savunsa da zamanla daha akılcı ve felsefî bir yaklaşıma yönelmiştir. Onun mucize anlayışındaki bu değişim, ilk dönem ve son dönem kaleme aldığı eserlerinde açıkça gözlemlenmektedir. Bu çalışmanın temel hedefi; Râzî'nin ilk dönemde kelâmî mucize telakkisini benimsemesine rağmen, ilerleyen dönemlerde bu tezi terk ederek peygamberliğin yetkinliği üzerinden daha akılcı ve felsefî bir yaklaşıma yönelmesini ve bu yönelimin mucize kavramına etkilerini ilk dönem ve son dönem kaleme aldığı eserler üzerinden ortaya koymaktır. Bu çalışmada; Râzî'nin mucize tanımı, nübüvvet anlayışı, mucize tasnifinde İbn Sînâ etkisi, mucizenin diğer olağanüstü olaylardan farklılıkları ve hissî mucize anlayışındaki değişim ele alınmıştır. Fahreddin Râzî, peygamberlik gibi büyük bir iddianın halk nezdinde kabul görmesi için insanların kalbindeki şüpheleri giderebilmesi açısından, duyu organlarına hitap eden hissî mucizelerin gösterilmesinin bir gereklilik olduğunu savunmuştur. Kur'an gibi, düşünceye hitap eden aklî mucizelerin yanı sıra doğrudan gözlemlenebilen ve olağanüstü özelliğe sahip olan hissî mucizelerin önemini de vurgulamıştır. Râzî'nin hissî mucizelere yaklaşımı, zaman içerisinde felsefî çerçevede şekillenmiştir. O, Peygamberin yetkin bir sosyal varlık olduğunu savunmaya başlamıştır. Râzî, peygamberliğin ispatında hem aklî hem de hissî mucizelerin gerekli ve birbirini tamamlayan unsurlar olduğunu savunmuştur. Râzî'nin mucizeyi aklî ve hissî mucize olarak ikiye ayırması ve bu ayrımı sistematik ve ayrıntılı bir biçimde ele alması, kendisinden sonraki kelam alimlerinin nübüvvet delillerini incelerken genellikle bu tasnif üzerinden görüşlerini ortaya koymalarında etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
Fakhr al-Din al-Razi reshaped Ash'ari Kalam by incorporating philosophy and strengthening Kalamic arguments with philosophical proofs. Although al-Razi initially defended the classical understanding of miracles, he gradually adopted a more rational and philosophical approach. This shift in his understanding of miracles is clearly observable in his early and later works. The primary objective of this study is to demonstrate al-Razi's transition from embracing the Kalamic conception of miracles in his early period to abandoning this thesis in later periods, moving towards a more rational and philosophical approach based on the perfection of prophethood, and to reveal the effects of this orientation on the concept of miracles through his early and later works. This study examines al-Razi's definition of miracles, his understanding of prophethood, the influence of Ibn Sina on his classification of miracles, the distinctions between miracles and other extraordinary events, and the change in his understanding of sensory miracles. Fakhr al-Din al-Razi argued that for a grand claim like prophethood to be accepted by the public, it was necessary to demonstrate sensory miracles that appeal to the senses, thereby alleviating doubts in people's hearts. He emphasized the importance of sensory miracles, which are directly observable and possess extraordinary qualities, alongside intellectual miracles that appeal to reason, such as the Quran. Al-Razi's approach to sensory miracles evolved over time within a philosophical framework. He began to argue that the Prophet was a competent social being. Al-Razi maintained that both intellectual and sensory miracles are necessary and complementary elements in proving prophethood. Al-Razi's division of miracles into intellectual and sensory categories, and his systematic and detailed treatment of this distinction, significantly influenced subsequent Kalam scholars, who often presented their views on the proofs of prophethood through this classification.