Richard Swinburne'de Tanrın'nın varlığını kanıtlama sorunu
The problem of proving God?s existence in Richard Swinburne
  1. Tez No: 250006
  2. Yazar: ABDİRAŞİT BABATAEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Tanrı'nın varlığı konusu düşünce tarihi boyunca felsefe ve teolojinin en önemli inceleme alanlarından birini oluşturmuştur. Tanı'nın varlığını kanıtlama konusu din felsefesinin en önemli problemlerinden biridir. Bu araştırmada Tanrı'nın varlığını kanıtlama konusu çağdaş düşünürlerden R. Swinburne referans alınarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. Araştırma Giriş ve Sonuç hariç iki bölümden oluşmaktadır.Girişte R. Swinburne'ün entelektüel biyografisi ve analitik din felsefesindeki yeri üzerinde durulmuştur.Birinci bölümde kanıt ve kanıtlama kavramlarının analizi yapılmış, kanıtlamanın mahiyeti ve yöntemleri ele alınmıştır. Ayrıca kanıtlamanın değeri üzerinde durularak Tanrı'nın varlığını kanıtlamanın gerekliliği ve gereksizliği konuları incelenmiştir.İkinci bölümde R. Swinburne'ün Tanrı'nın varlığını kanıtlama yöntemleri ve onun Tanrı'nın varlığı lehinde ileri sürdükleri kanıtlar ve ateistler tarafından karşı kanıt olarak ileri sürülen kötülük problemi ele alınmıştır.Sonuç kısmında ise, Tanrı'nın varlığını kanıtlamanın gerekliliği veya gereksizliği, iman ve inkârın rasyonel değeri genel olarak değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Existence of God has been one of the most important research subjects of Philosophy and Theology throughout the history of thought. Proving God?s existence is one of the most important problems in the philosophy of religion. In this research the subject of proving the existence of God is evaluated with reference to one of the modern philosophers, R. Swinburne. The thesis is composed of the introduction, two main parts and the result.In the introduction, an outlook of the R. Swinburne?s intellectual autobiography and his subscription to analytic philosophy is presented.In the first part, the concept of argument and method of argumentation is briefly analyzed. The value of argumentation and the question of whether there is any need to prove God?s existence or not is discussed.In the second part, Swinburne?s methods to prove God?s Existence, the main proofs he proposes for God?s Existence and the problem of malice which is proposed by atheists as a controversial proof are evaluated.In the conclusion, the necessity of proving the existence of God or unnecessariness of proving, the rational value of belief and disbelief are discussed.