Benlik, bilinç ve tanrı
Self, consciousness and god
- Tez No: 938908
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
Bu çalışma, zihin felsefesi temelinde benlik ve bilinç konusundaki teorileri ve bilinç kanıtlarını tartışmaktadır. Bununla birlikte bir bilinç kanıtı da öne sürmektedir. İlk bölümde benlik ve bilinç kavramsal olarak incelenmiş ve bu kavramların ilgili olduğu temel zihin felsefesi problemleri tanıtılmıştır. Düalizm ve monizmin teorik tartışmaları, bilinç tartışmaları ve karşıt görüşler, yine bu bölüm içerisinde ele alınan konulardandır. İkinci bölümde, zihin felsefesinin genel gerilimleri, daha özel ve çağdaş sayılabilecek bilinç teorileri üzerinden ele alınmış, problemin anlaşılması desteklenerek konu detaylandırılmıştır. Ateist-materyalist bilinç teorileriyle, teist-materyalist karakterdeki çağdaş bilinç ve insan görüşleri bu bölümde analiz edilen temel konulardır. Üçüncü bölümün ilk kısmında, Richard Swinburne, Robert M. Adams ve J.P.Moreland'in öne sürdüğü teistik karakterdeki bilinç kanıtları ele alınmıştır. Bu kanıtların sağlam ve zayıf yanları gösterilmiştir. İkinci kısmındaysa, yeni bir bilinç kanıtı olarak; metafizik kanıt öne sürülmüştür. Bu kanıt, Locke ve mezkûr kanıtların sağlam yönlerini kullanarak, İbn Sînâ ve Fahreddîn er-Râzî'nin görüşleri üzerinden öne sürülmüştür. Natüralizm ve bilimcilik eleştirisi yapan kanıta göre, doğrudan sahip olduğumuz ben varım idrakinin, varlık mefhumunun kendisini içerdiği düşüncesi üzerinden, bu idrakin kendisi dışındaki varlığı ve onun modalitesini bilmek anlamına geldiği ve modalite gereği de bunun Zorunlu Varlık'a, yani Tanrı'ya ulaştırdığı iddia edilmiştir. Ayrıca bu metafizik idrakin, içinde bilinç olan bir varlığın(evrenin) bir sistem ihtiva etmesi açısından materyalist ve natüralist sezgilere kıyasla çok daha açıklayıcı ve kapsayıcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines theories and arguments concerning self and consciousness within the framework of the philosophy of mind. Moreover, it proposes a new consciousness argument. In the first chapter, a conceptual analysis of the concepts of self and consciousness is provided, introducing the fundamental problems within the philosophy of mind that are related to these concepts. This section also addresses theoretical debates between dualism and monism, as well as discussions on consciousness and opposing perspectives. The second chapter delves deeper into the core tensions within the philosophy of mind, focusing on specific and contemporary theories of consciousness. In doing so, it aims to clarify the problem and provide a more comprehensive analysis. The main perspectives analyzed in this chapter include atheist-materialist theories of consciousness and theist-materialist perspectives on human nature and consciousness. The third chapter is divided into two parts. The first part discusses the consciousness arguments put forward by Richard Swinburne, Robert M. Adams, and J.P. Moreland, analyzing their strengths and weaknesses. The second part introduces a new consciousness argument, referred to as a metaphysical argument. This argument is proposed by incorporating the robust aspects of Locke's argument and the ideas of Avicenna (Ibn Sīnā) and Fakhr al-Dīn al-Rāzī. According to this argument, which critiques naturalism and scientism, the direct awareness of the statement“I exist”inherently contains the concept of existence itself. Given this modality, it is argued that the argument ultimately points to the existence of a necessary being, namely God. 311 Furthermore, it is concluded that, compared to materialist and naturalist intuitions, this metaphysical awareness which entails a being(universe) with consciousness and incorporates a system offers a significantly more explanatory framework.