Hemşehrilik ilişkilerinin organize suç örgütleri üzerindeki etkileri
Compatriot's relationships effect on the organized crime organizations
  1. Tez No: 186961
  2. Yazar: YAVUZ KAHYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NECMETTİN ÖZERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Genel olarak araştırmayı değerlendirecek olursak, kentleşme sürecinde bir tamponmekanizma olan hemşehriliğin, suçu rahatlıkla üreten kayıtdışılık olgusu dikkatealınarak, organize suç örgütleri (mafya) içerisinde nasıl ve ne şekilde ortaya çıktığını veorganize suçun işlevlerini konu almıştır. Bu durumu irdelemek için, öncelikle suçkavramı üzerinde durularak organize suçun ne olduğu, tarihsel seyri, Türkiye'dekidurumu ve ağırlıklı olarak örgütlü suçlar içerisinde nerede durduğu hakkında bir arka-plan bilgisi verilmiştir. Modernleşmenin (sanayileşme, göç, kentleşme) sonucu yeni birilişkiler ortamı olarak doğan kentin ve kentleşmeye yol açan göç olgusu ile birliktehemşehriliğin, bunun ağırlıklı mekanı olan gecekonduların ve dayanışmaların üzerindedurulmuştur. Kontrolsüz göçlerle büyüyen organizasyonsuz kentlerin istihdamedilemeyenleri için bir çıkış kapısı olarak görülen kayıtdışı ekonomi ele alınmıştır.Yanlış göç ile doğan çarpık kentleşmenin ve kayıtdışılığın birleştiği yer olan ve ayrıcatezin ana noktasını oluşturan, kamuoyunun ve kolluk kuvvetlerinin de önünde önemlibir gündem maddesi olan organize suç örgütlerinin dayanışma unsuru olan (tanıdık-bildik anlayışı içerisinde) hemşehrilik ilişkilerine yer verilmiştir.Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla MücadeleDairesi Başkanlığı (KOM) bünyesinde, yaklaşık üç ay kadar yapmış olduğumuzçalışmada, Ankara, stanbul, zmir, Adana ve Kocaeli gibi metropol kentlerde 2003,2004 ve 2005 yılının haziran ayına kadar 4422 sayılı ?Çıkar Amaçlı Suç ÖrgütleriyleMücadele Kanununa Muhalefet? suçundan hakkında işlem yapılmış olanların nüfusakayıtlı oldukları yerler ile doğum yerleri ve birbirleri ile olan yakınlıklarıdeğerlendirilerek desteklenmeye çalışılmıştır. Ayrıca kendileriyle mülakat yaptığım dörtmafya lideri ve organize suç örgütleriyle sürekli mücadele içerisinde olan bir polisşefinin söyledikleri üzerine birde derinlemesine mülakat yapılarak hemşehriliğin veorganize suç örgütlerinin bağı ortaya konulmaya çalışılmıştır.Dolayısıyla ampirik verilerle de desteklenen bu çalışmamızda kayıtdışı ekonomi iledoğru orantılı olarak sayıları gün geçtikçe artan organize suç örgütlerinin işlevleri vesuçun organize oluşunda hemşehriliğin fonksiyonu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
At this point, if we examine this research regarding the unrecorded economy thatcreates crime easily, it is studied how the compatriotship which is a transition mecanism onthe way of the urbanisation forms in the organized crime organizations, and the functions ofthe organized crimes are studied. To examine this circumstance, firstly, there has beenmade emphasis on the crime conception and there has given background information aboutthat the organized crime is, its historical process, its formation in Turkey and what its placeis around the organized crimes. The city that is formed as new relations as a result of themodernisation (industrialition, immigration, urbanisation) and the immigrationphenomenon that cause the urbanisation, and the compatriotship and its most intenselocalisation of suburbs and the solidarity it causes have been examined then the unrecordedeconomy that is seen as rescue way fot the unemployed of the unorganized cities that havegrown with immigrations have been studied. The compatriotship relations (in the concept ofthe acquaintance) that are the components of the solidarity of the organized crimeorganizations which are important daily events for the security forces and the public thatform the main point of the thesis and the connecting point of unrecorded economy andurbanisations that are constituted with wrong immigrations have been examened .In the directorate of General Security at the Department of the Smuggling andOrganized Crime Fight with the research we have made for about three months, inmetropolitan cities like zmir, stanbul, Ankara, Kocaeli, Adana in 2003, 2004 and to theJune of the 2005, the 4422 ? The Violution of The Law of The Fighting with The ProfitAiming Crime Organisation? the ones who have been condemned to this punishment, theirstate register of birth and their birth place and their simularities have been examined andtried to support and the findings that have gathered confirmed them. And an analysis withthe help of a police chief?s explanations who constasntly figths with the organized crimeorganization and interviewing with four mafia leaders, the relations between organizedcrime organizations and the compatriotship have been tried to reveal.For this reason, in our empirical-data supported study in accordance with theunrecorded economy, the growing number of the organized crime organizations functionsand the function of the compatriotship in the constituting of the organized crimes have beenexamined.