Anayasa Hukukunda savaş hali
State of war in Constitutional Law
- Tez No: 186972
- Danışmanlar: PROF.DR. MERİH ÖDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bir çok anayasada savaş hâli bir olağanüstü yönetim usulü ya daolağanüstü yönetim usullerinden birinin ilânı için hukuki bir gerekçe olaraköngörülmüştür. Savaş hâlinde ya da bu hâle dayanılarak olağanüstü yönetimusullerinden biri ilân edildiğinde temel hak ve özgürlükler sınırlanmakta ya dabunların kullanılması durdurulmaktadır. De iure kısıtlama veya durdurmalarınyanında, savaş hâli, yaşam hakkı dahil olmak üzere tüm temel haklara yönelik birde facto tehdit de oluşturmaktadır. Savaş, insanların, ulusların, devletleringeleceğini belirleyebilir. Bu yüzden savaş ilânına ilişkin karar verme süreciyaşamsal önem taşımaktadır ve genellikle anayasalarda belirlenmiştir.Tezin amacı, Türkiye Cumhuriyeti'nin 1982 tarihli Anayasası'nda savaşhâli ilân etmeye ilişkin karar alma sürecinin, savaş hâlinde yürütme organınıngenişleyen yetkilerinin, yasama ve yürütme organı arasındaki güç dengelerinin vetemel hak ve özgürlüklerin durumunun anayasal çerçevesinin belirlenmesidir.Karşılaştırmalı bir çalışma yapılmamış olmasına karşın, bir fikir oluşturabilmesiaçısından tezin ilk bölümünde, batı demokrasilerinde konunun anayasal düzeydenasıl çözümlendiğine kısaca değinilmiştir. Sonuç bölümündeyse, 1982Anayasası'nın savaş hâline ilişkin düzenlemeleriyle ve bununla bağlantılı diğerkonularla ilgili bazı tespitler ve çözüm önerileri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
State of war, itself, is one of state of emergencies or it is a legal ground fora proclamation of a state of emergency or martial law in many constitutionalsystems. Fundemantal rights and freedoms are restricted or suspended when stateof war or a state of emergency dependent on it, is proclaimed. Besides de iurerestrictions and suspensions, state of war is a de facto threat for all fundementalrights including the right to exist. War could determine the future of people, futureof nations or states. Therefore the process of decison making to declare war is vitaland this process is determined generally in constitutions.The aim of this thesis is to determine the constitutional framework ofdecision making process to declare war/state of war, of the expanding power ofexecutive authority, the balance of power between executive and legislative organsand at last the situation of fundemantal rights and freedoms in state of waraccording to 1982 Constitution of Republic of Turkey. Although this is not acomperative study, the short first part of the thesis is an abstract of differentconstitutional formulations of the subject in western democracies for a simplecomparison. In conclusion, there are some determinations, offers and solutionsabout constitutional problems of state of war and related subjects in 1982Constitution.