Halk kütüphanesi kullanıcılarının bilgi arama davranışları
Information seeking behaviours of public library users
  1. Tez No: 186971
  2. Yazar: HAKAN KORAY ÖZLÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OYA GÜRDAL TAMDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arşiv, Bilgi ve Belge Yönetimi, Dokümantasyon ve Enformasyon, Archive, Information and Records Management, Documentation and Information
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Küreselleşmenin yoğun olarak yaşandığı bilgi çağında en önemli güç bilgidir.Bireyler, gelişimlerini tamamlayabilme, yaşadıkları çevreyi anlamlandırarakhayatlarına egemen olabilme ve yaşamlarını sürdürebilme amaçlarıyla bilgiye talepduymaktadırlar.Bireylerin gereksinim duydukları bilginin karşılanabileceği önemli bilgierişim kanallarından biri olan halk kütüphanelerinde, sunulan hizmetlerin kaliteli veetkili olması, bu kurumlar için kaçınılmaz bir gerekliliktir. Etkili, verimli ve işlerliğiolan hizmetler sunabilmenin ilk şartı, hizmetlerin sunulacağı kullanıcı gruplarınınözelliklerini doğru saptayabilmektir. Bireylerin bilgi ile ilgili ilişkilerinin analizedilmesi, bilgiye talep duyma durumlarının ve bilgi arama davranışlarınındeğerlendirilmesi, reel ve potansiyel kullanıcıların gereksinimlerinin belirlenmesigibi hususlar, bilgiye ve bunun doğal bir sonucu olarak kütüphanelere talepyaratılması açısından son derece önemlidir. Bundan dolayı kullanıcı profilininoluşturulması, halk kütüphanelerinin daha nitelikli hizmet politikaları geliştirebilmesibakımından büyük önem taşımaktadır.Bu bağlamda, araştırmada kullanıcıların halk kütüphanelerinde bilgi aramadavranışını ölçmeye yönelik olarak Ankara Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi'nikullanan üniversite öğrencilerinin örneklem alındığı, bir `kullanıcı çalışması'gerçekleştirilmiştir. Kullanıcı çalışması ile halk kütüphanesi kullanıcılarının bilgiyetalep duyma durumları ve bilgi arama davranışlarına ilişkin bir durum saptamasıyapılmıştır.Çalışma sonunda araştırmanın dayandığı ?halk kütüphaneleri tarafındansunulacak `tanıtım' ve `eğitim' programları, etkin ve etkili bir bilgi erişim sürecininyaşanmasını olanaklı kılacağı için, birey ve toplumda hem bilgi arama davranışınıolumlu yönde etkileyecek hem de bilgi ve/veya kütüphane kullanımına olan taleporanını önemli ölçüde yükseltecektir? hipotezi doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The most important power at the information age where an extremeglobalization will be experienced is information. The individuals demandinformation to complete their advancement, to define the meaning of their socialenvironment, to take the sovereignty of their own lifes and to be able to continuetheir lifes.Public libraries are one of the essential information retrieveval channelswhere the individuals can cover their information needs. Therefore it is aninavoidable must for these institutions to serve in good quality and very affectivly.The first condition of an affective, productive and processive service is exactly todetermine the characteristis of the target user groups. To analyse the relation betweenthe individuals and information, to evaluate their demand to information and theirinformation seeking behaviours, to know the demands of the actual and potentialusers, etc are very important tasks to constitute demand to information and naturalyto the libraries. Therefore, to outline a user profile is very essential for the publiclibraries to develope more qualified service policies.To measure the information seeking behaviour of users in public libraries,made a `user study? which university students using AAÖİHK are choosen as themodel of group of the study field. Within this framework, in the research, presented acurrent statement about the demand for information and the information seekingbehaviours of the public libraries users.As a result of the research the hypothesis, the research deeply based, that thepromotion and education programme to be presented by public libraries both willpositively effect on the information seeking behaviour of individuals and society andwill rise the demand ratio for information and / or libraries has been confirmed.