George Sand'ın Indiana adlı romanında kadın imgesi
Image of women as depicted in George Sand novel Indiana
  1. Tez No: 186995
  2. Yazar: GEORGE SAND
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUNA ERTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
19. yüzyılda bir kadın yazar olarak yer alan George Sand, özel yaşamı vekadının içinde bulunduğu zor koşulları dile getirdiği yazıları ile öne plana çıkmıştır.Kadınların birey olarak erkeklerle aynı zeka ve güce sahip olduklarını dilegetirirken eğitim hakkı, bireysel özgürlük (isteğe bağlı evlilik ve boşanma hakkı)kadınlar için istedikleridir.George Sand, genellikle romanları aracılığı ile sesini gizlice duyurmaktadır.Bu bağlamda, ilk romanı olan Indiana, yanlış evlilik yapan genç bir kadının acılarını,uğradığı haksızlıkları, yaşadığı zorlukları, aşk hayallerini ve hayal kırıklıklarınıyansıtmaktadır.George Sand'ın bu yapıtı doğrultusunda kadının durumunu George Sand'ınIndiana Adlı Romanında Kadın Imgesi başlıklı tezimizde inceledik.Romanda dört kadın imgesi saptadık. Bu kadınların, toplumun onlarayüklediği davranışları yansıttıklarını gördük. Saptadığımız imgeler çerçevesinde?sosyete kadını imgesi?ni Madam de Carvajal'ın, ?anne imgesi?ni Madam deRamière'in, ?sevgili imgesi?ni Indiana ve Noun'un, ?eş imgesi?ni Laure deNangy'nin ve Indiana'nın temsil ettiklerini gördük.Sonuç olarak, tarihsel süreç çerçevesinde incelediğimiz kadın kahramanlarındavranışları doğrultusunda, kadının davranışlarının değiştiğini ve geliştiğinisöyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Well known as a 19th century women writer, George Sand apears to publicwith her writings about her own private life and the difficult situations women facein their own lives.While discussing women?s equity to men in intelligence and toughness, Snadalso defends educational rights and individual freedom (of marriage anddivorcement) for women.George Sand made her voice to be heard through her novels. In this context,her fisrt novel Indiana is about a young women, who made an unhappy marriage, hersorrows, grievances, dreams and disappointments about love, and difficulties shefaced.In our thesis title The Image of Women as Depicted in George Sand NovelIndiana, we studied women? position in society through Sand?s work.In thr novel we have identified four women figures. We have observed thatthey act the behaviour which the society had imposed on them. Amongst the images,?society women? was acted by Madam de Carvajal, ?mother image? by Madam deRamiere, ?lover image? by Indiana and Noun, and ?the wife image? by Laure deNangy and Indiana.In summary, we can state that the behaviour of women has changed andevolved throughout time.