Tarsus geç Roma seramiği
Late Roman pottery of Tarsus
  1. Tez No: 187029
  2. Yazar: IŞIK ADAK ADIBELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET BAYBURTLUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Bu çalışmanın konusunu Tarsus'ta bulunan Kırmızı Astarlı Geç Roma seramiklerioluşturmaktadır. Kapların varlığı Gözlü Kule, Donuktaş ve Cumhuriyet Alanı'nda tespitedilmiştir. Bunlar Afrika, Phokaia ve Kıbrıs Kırmızı Astarlılarıdır ve buluntuların %95'iCumhuriyet Alanına Alanı'na aittir. Bu yüzden genel değerlendirme Cumhuriyet Alanıbuluntuları dikkate alınarak yapılmıştır.Buna göre Sigillatalardan sonra 2. yüzyıl sonu itibari ile Tarsus'ta görülmeye başlayankırmızı astarlı seramiklerin ithalatının 7. yüzyıl ortalarına kadar devam ettiği belirlenmiş, busüreç içerisinde yerel üretime dair bir kanıt elde edilememiştir. 5. yüzyıl başlarına kadarsadece Afrika kırmızı astarlılarının görüldüğü Grafikte bu dönemden sonra Phokaia ve Kıbrısmalları da yer almaya başlamıştır. Kıbrıs Kırmızı Astarlıları ile birlikte silik bir şekildebeliren Phokaia kapları 5. yüzyılın ortalarından 6. yüzyılın ortalarına kadar pazara hakimolmayı başarmış ve Afrika mallarının en büyük rakibi haline gelmiştir. 6. yüzyılınortalarından sonra Afrika atölyeleri öne geçse de, 7. yüzyıla gelindiğinde Phokaia KırmızıAstarlıları tekrar baskın hale gelmeyi başarmıştır. Bu süreç içinde Afrika ve Phokaia kaplarırolleri değişerek bir birine rakip olmayı başarırken Kıbrıs kapları Tarsus'ta hiçbir zaman etkinkonuma gelememiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is Late Roman Pottery in Tarsus. I found these wares inDonuktaş, Gözlü Kule and Cumhuriyet Alanı excavations. After classifying them, it showsthat all of them are imported goods and they divide into 3 main groups these are; African,Phocaean and Cypriot Red Slip Wares. Because we found 95% of these wares fromCumhuriyet Alanı I use this group for general evaluation.First we saw African Red Slip Wares in Tarsus at the end of 2nd. century and till theend of 5th. century these are the only fine wares in Tarsus. By the 5th century importation ofPhocaean and Cypriot Red Slip Wares were started in little quantities. This scheme changedafter the Vandal invasion to North Africa in 429. After 2nd. half of the century theimportation of African products sharply increased because of this Phocaean Red Slip Wareswere dominant in the market. At the beginning of 6.th century there was big change in thisperiod importation of all wares were at maximum degree but Phocaean Red Slip Wares werenearly take over the market. After middle of this century the scheme change again we saw thatquantity of Phocaean Red Slip increased very much while African Red Slip Wares started todecrease and became dominant once again. This went on by the end of century and after 2.nd.quarter of 7.th. century importation of African products increase again and we saw thesewares at least by the middle of 7.th century in little quantities. But the position of PhocaeanRed Slip Ware was different the quantity of this products was decreased and this value waswent on till the middle of century.In this long period Cypriot Red Slip Ware was very indistinct and it couldn?t be able totake a big piece in the market. This shows that the trade connections between Tarsus andCypriot were too weak in Late Roman Period.