Tarsus hinterlandı Arkaik ve Klasik Dönem seramikleri: Keşbükü buluntuları
Tarsus hinterland Archaic and Classical Period ceramics: Keşbükü finds
  1. Tez No: 633003
  2. Yazar: NUR DEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ALKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Keşbükü, batıda Korakeison'dan doğuda Aleksandreia Kat Isson'a kadar uzanan Kilikia Bölgesi'nin ovalık kesiminde, Tarsus'un 15 km kuzeydoğusunda bulunmaktadır. Doç. Dr. Deniz Kaplan başkanlığında, 2017 yılı Tarsus Hinterlandı Arkeolojik Yüzey Araştırmaları kapsamında Keşbükü'de yapılan araştırmalarda, bölgenin eskiçağ tarihi ve arkeolojisi adına önemli buluntular tespit edilmiştir. En yoğun buluntu grubunu seramikler oluşturmakla birlikte, Erken Tunç Çağı'ndan başlayarak Roma Dönemine kadar süren aralıksız bir kronolojiye sahiptirler.“Tarsus Hinterlandı Arkaik ve Klasik Dönem Seramikleri: Keşbükü Buluntuları”adlı Yüksek Lisans tezi Keşbükü'de ele geçen 71 adet seramiğin bilimsel açıdan değerlendirmesinden oluşmaktadır. Keşbükü'deki bu seramikler, buluntu alanının ve Tarsus'un arkeolojisi üzerine bilgiler aktardıkları için önem taşımaktadırlar. Arkaik ve Klasik Döneme tarihlenen seramik grupları üç başlık altında incelenmiştir. Kilikia Bölgesi başta olmak üzere Doğu Akdeniz'deki birçok merkezde sıkça karşılaşılan, çok sayıda“bantlı kase”buluntusunun yanında, dönemin lüks malları olarak tanımlanan, Attika üretimi seramikler ve Attika taklidi örnekler tespit edilmiştir. Bantlı kase buluntularının dört alt tipine ait örnekler bulunmaktadır. Attika üretimi seramikler ise kırmızı figürlü, siyah figürlü ve yalın siyah astarla boyanmış çeşitli form repertuvarına sahip örneklerdir. En önemli buluntu grubunu lekythos ve krater oluşturmaktadır. Analoji kurularak seramiklerin MÖ geç 7./ erken 6. yüzyıl ile MÖ 4. yüzyıl arasına ait oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Keşbükü is located 15 km northeast of Tarsus in the oval part of the Cilicia Region, which extends from Korakeison in the west to Aleksandreia Kat Isson in the east. In the research conducted in Keşbükü within the scope of Tarsus Hinterland Archeological Surveys under the leadership of Assoc. Dr. Deniz Kaplan, important finds were found in the name of the ancient history and archeology of the region. Besides constituting the most dense group of finds; ceramics have a continuous chronology starting from the Early Bronze Age to the Roman Period. The master's thesis titled“Tarsus Hinterland Archaic and Classical Ceramics: Keşbükü Finds”constitutes the scientific evaluation of 71 ceramics found in Keşbükü. These ceramics in Keşbükü are important because they convey information on the archeology of the find area and Tarsus. Ceramic groups dated to the Archaic and Classical Period were examined under three headings. In addition to the numerous“banded bowls”finds frequently encountered in many centers in the Eastern Mediterranean, especially in the Kilikia Region, examples of Attic production ceramics and Attic imitations considered as luxury goods of the period were identified. There are examples of four subtypes of banded bowl finds. Attica-produced ceramics are examples with a variety of form repertoire painted with a red figure, a black figure and a plain black primer. The most important group of finds are lekythos and crater. By establishing analogy, it was determined that their dating belongs to the late 7th / early 6th century BC and the 4th century BC.