Kefalet sözleşmesi ve Kefalet sözleşmesinin geçerlilik şartları
Suretyship contract and the validity requirements of the suretyship contract
- Tez No: 187036
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞEBNEM AKİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZETSücüllü, Aslı, Kefalet Sözleşmesi ve Kefalet Sözleşmesinin GeçerlilikŞartları, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Şebnem Akipek, 141 s.Tezin konusu ?Kefalet Sözleşmesi ve Kefalet Sözleşmesinin GeçerlilikŞartları?dır. Tez giriş ve sonuç bölümleri dışında iki bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde kefalet sözleşmesi kavramı ana hatları ile incelenmiştir.Kefalet sözleşmesi, tanımı, özellikleri, konusu, çeşitleri ve benzer müesselerdenfarkları açısından ele alınmıştır.kinci bölümde ise çalışmamızın ana konusunu teşkil eden ?KefaletSözleşmesinin Geçerlilik Şartları?, detaylı bir şekilde kaleme alınmıştır. Önceliklekefalet sözleşmesinin esas bakımından geçerlilik şartları belirlenerek, geçerli birasıl borç, kefil olma ehliyeti ve iradesi konularında açıklamalarda bulunulmuştur.Şekle ilişkin geçerlilik şartları bakımından ise, kefalet sözleşmesinde şeklin amacı,kefalet senedinin şekli ve içeriği ve son olarak da şekil noksanlığının hüküm vesonuçlarına değinilmiştir.Çalışmamızın genelinde ele alınan konular Türk- sviçre hukuku temelalınarak incelenmiş, konuya ilişkin Borçlar Kanunu hükümleri ayrıntılı olarakaktarılmıştır. Diğer yandan tasarı halinde bulunan Borçlar Kanunudüzenlemelerine de yer verilerek bazı açıklamalar ve örnekler verilmeyeçalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSücüllü, Aslı, Suretyship Contract and The Validity Requirements of TheSuretyship Contract, Master?s Thesis, Advisor: Doç. Dr. Şebnem Akipek, 141 p.Subject of the thesis is ?Suretyship Contract and The Validity Requirementsof The Suretyship Contract ?. It contains two sections excluding introduction andconclusion.Concept of suretyship contract along with its main features is analyzed inthe first section. Suretyship contracts are examined therein in terms of definition,features, subject, types and differences from similar instruments.Second section includes a detailed examination on ?The ValidityRequirements of Suretyship Contract? which is the main subject of our study.Before all else, the fundamental validity requirements of the suretyship contract isdetermined therein and certain explanations are given with respect to mainobligation, and capacity and will to act as surety. As the form requirement insuretyship contracts, the form and content of the suretyship agreement, andfinally, the legal outcomes of formlessness are discussed.Subjects forming the main part of our study are examined by takingTurkish- Swiss law as basis, with the provisions of the Code of Obligation reflectedin detail. Provisions of the Draft Code of Obligations are mentioned and certainexplanations and examples are given.