Roma Kefalet Akdinin günümüze yansıması
The reflection of suretyship contract in Roman Law to present law
- Tez No: 250070
- Danışmanlar: PROF. DR. A.NADİ GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Roma Özel Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Roma Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Tezin konusu ?Roma Kefalet Akdi'nin Günümüze Yansıması ?dir. Tez giriş ve sonuç dışında iki bölümden oluşmuştur.Birinci bölümde Roma Hukuku'nda kefalet akdi incelenmiş. Kefalet akdi anlatılmadan önce stipulatio hakkında birtakım bilgiler verilmiştir. Çünkü kefalet sözlü akitler grubunda yer alan stipulatio ile yapılmaktaydı. Daha sonra kefalet akdi anlatılmış. Günümüz hukuk sistemlerinde olduğu gibi Roma'da da kefalet, bir borcun alacaklıya karşı ödenmesinin üçüncü kişi tarafından taahhüt edilmesidir. Roma'da kefalet değişik dönemlerde sponsio, fidepromissio ve fideiussio şeklinde ifade edilmiştir. Bu bölümde kefaletin tanımı, hukuki niteliği, akdin konusu, geçerlilik şartları, kefalet akdinin hüküm ve sonuçları, kadınları kefil olma durumları, kefalet akdine benzeyen diğer işlemler ve kefalet akdinin sona erme sebepleri üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde Türk Hukuku'nda kefalet sözleşmesi incelenmiştir. Burada da kefalet sözleşmesinin tanımı ve özellikleri, geçerlilik şartları, kefalet sözleşmesinin çeşitleri, kefilin sorumluluğu, kefil ile alacaklı ve borçlu arasındaki ilişkiler, kefalet sözleşmesinin benzeri sözleşmelerden farkları ve kefalet sözleşmesinin sona ermesi incelenmiştir. Ayrıca TBMM'ye sevk edilmiş olan Türk Borçlar Kanunu Tasarısı incelenmiş ve yürürlükteki kanun ile tasarıdaki farklı yönleri belirtmeye çalıştık.Bu tez yazılırken temel Latince eserlerden Gaius'un Institutiones'inden ve Iustinianus'un Institutiones'inden ayrıca Türkçe ve yabancı kaynaklardan da yararlanılmıştır. Sonuç kısmında ise her iki hukuk sisteminde kefalet sözleşmesinin benzer ve farklı yönleri belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of thesis is, ?The reflection of suretyship contract in Roman Law to present law?. It contains two parts excluding introduction and conclusion.Suretyship contract in Roman Law was analyzed in first part. Some informations were accorded about stipulatio before not explain suretyship. Because suretyship contracts was made by stipulatio which is accepted in the group of parol aggrements. And then suretyship contract was explained. There were three mains concepts in Roman Law that defined the suretyship contract which were sponsio, fidepromissio and fideiussio. In this part definition, features, subject, types differences from similar instruments, conditions of validity, the issue of capacity of women in suretyship and the reasons that conclude suretyship contract were examined.In second part suretyship contract in Turkish Law was examined. In this part definition, features, subject of suretship contract, conditions of validity, kinds of suretyship, responsibility of surety were examined. The Bill of Turkish Law of Obligations was examined and different parts were defined.During writing thesis basic sources of Latin Institutiones of Gaius and Iustinianus were used. Besides Turkish and foreign sources were examined too.In conclusion part similar and different parts of suretyship contract were defined in Roman and Turkish Law. The importance of Roman Law was mentioned.