Cumhuriyet dönemi bütçe yönetimi üzerine bir inceleme
Examination of the budget management in Turkey
- Tez No: 187067
- Danışmanlar: PROF.DR. BİRGÜL AYMAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Yüksek Lisans Tez ÖzetiÖzşen, Umut, Cumhuriyet Dönemi Bütçe Yönetimi Üzerine Bir nceleme,Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof.Dr. Birgül Ayman Güler, 151 s.Türkiye'de bütçe yönetimi, Osmanlı mparatorluğu'nun son yıllarındaçeşitli gelişmeler göstermiş olsa da, modern bir yönetim yapısınaCumhuriyet'in kuruluşu ile kavuşabilmiştir. Bütçe yönetimi ile, devletinkaynaklarının net bir şekilde belirlenmesi ve bu kaynakların toplumunihtiyaçları doğrultusunda en verimli şekilde kullanılması hedeflenmektedir. Buhedefe ulaşmak için bütçe yönetimi, cumhuriyet dönemi boyunca, değişenşartlar ve ihtiyaçlar doğrultusunda çeşitli değişimler yaşamıştır.Bu çalışma, bütçe yönetimi alanında yaşanan bu değişimi Türkiye'degündeme gelen ve uygulanan üç bütçe sistemi çerçevesindedönemlendirmektedir. Bu amaçla çalışma, Klasik Bütçe Sistemi, ProgramBütçe Sistemi, Performansa Dayalı Bütçe Sistemi olmak üzere üç bölümeayrılmıştır. Her bölüm, sistemlerin tanıtımını, Türkiye'de gündeme geliş şeklini,hazırlık çalışmalarını ve idari yapılanmalarını içermektedir.Sonuç bölümünde, Cumhuriyet'in kuruluş yıllarından günümüze kadarbütçe yönetimi alanında yaşanan değişimin genel bir değerlendirmesiyapılmakta ve bu değişimin kaynakları, gündeme gelişleri, uygulamaçalışmaları ve elde edilen sonuçları tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTÖzşen, Umut, An Examination of the Budget Management in Turkey,Master?s Thesis, Advisor: Prof. Birgül Ayman Güler, 151 p.The modern budget management started to take place in Turkey with theestablishment of the republic. The aim of budget management is to define thegoverment?s resources clearly and use them in an efficient way for the societyneeds. To realize these aims, budget management had been changed few timesin line with changing conditions and needs.This study indicates the changing of budget management in three periodof budget systems that were practiced in Republic of Turkey. The classicalbudget system, the programme budget system and the performance basedbudget system are the three chapters of this study. Each chapter indicates theexplanation of the system, history of the systems in Turkey, practices of thesystems and the administrative structure of the systems.The study concludes with a general evaluation of three chapters. Theexplanation of the resources, applications and the consequences of thechanges in budget management are also included in conclusion part.