Performans ölçümüne geleneksel olmayan bir yaklaşım: Kurumsal karne yöntemi
Non-traditional approach to performance measurement: The balanced scorecard method
  1. Tez No: 187068
  2. Yazar: NAZLI GÖNÜL KOCAMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
TEZ ÖZETİFirma performansının ölçümü ortaya çıkışı itibariyle finansal verilerin analizineodaklanmaktadır. 20. yüzyılın başlarında finansal oranların firma faaliyetlerinin etkinliğive etkililiğinin bir ölçütü olarak kullanılmasıyla kendini gösteren bu yaklaşım, zamaniçinde yenilenerek 1990'larda hissedar değeri analizi ve ekonomik kar hesaplamalarıyladevam etmiştir. Ancak üretimin doğasındaki değişme, farklılaşan tüketici beklentileri vedolayısıyla yeni rekabet koşulları, performansın yalnızca finansal verilerle ölçülmesiniyetersiz kılmaktadır. Performans ölçümüne finansal olmayan ölçütleri de dahil edenkurumsal karne yaklaşımı 1992 yılında ortaya atılmasından bu yana bir çok firmatarafından benimsenmiş ve benzer yaklaşımlara öncülük etmiştir. Günümüzde firmalarfaaliyetlerinin finansal sonuçları kadar bu finansal sonuçları belirleyen finansal olmayanetmenlere de önem vermektedir. Performans değerlendirme anlayışında finansalodaklılıktan strateji odaklılığa geçişi simgeleyen kurumsal karne yöntemi eksikliklerinerağmen sağladığı bakış açısıyla göz ardı edilemez bir öneme sahiptir.Çalışmanın ilk bölümünde geleneksel performans ölçüm teknikleri açıklanmaktadır.Geleneksel performans ölçümü; finansal oran analizi, yönetim muhasebesi uygulamalarıve değer odaklı yönetim temelinde incelenmektedir.Çalışmanın ikinci bölümünde kurumsal karne çerçevesinin temel boyutları ve ölçütleritanımlanarak kurumsal karne oluşturma süreci açıklanmakta, ardından şirket stratejisininkurumsal karne yaklaşımına göre yönetimi incelenmektedir. Son olarak kurumsal karneyöntemine getirilen eleştirilere değinilmekte ve uygulamanın farklı stratejik yönetimaraçlarıyla benzerlikleri ve beraber kullanılma olanakları kısaca açıklanmaktadır.101
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn its early stages, firm performance evaluation has focused primarily on financial dataanalysis. By the 90?s, this approach has evolved to more complex evaluation systemssuch as shareholder value analysis and economic profit calculation. However, thechanging nature of manufacturing and customer demand leading to increasedcompetition, has left the financially focused evaluation methods insufficient. TheBalanced Scorecard approach, a strategic performance management framework whichintegrates financial and non-financial measures in performance evaluation, has emergedto address these issues. The Balanced scorecard has been widely adopted and haspioneered similar approaches since it was introduced in 1992. The balanced scorecardframework which represents a significant milestone in performance management is ofgreat importance despite its limitations.In the first chapter of the study, the aforementioned traditional performance measurementtechniques, namely financial ratio analysis, management accounting practices and valuebased management are discussed.The second chapter of the study defines the basic aspects and principles of the balancedscorecard technique and identifies strategic management practices by the balancedscorecard framework. The thesis is concluded by mentioning the criticism about theBalanced Scorecard and in order to overcome its limitations, similar strategicmanagement tools are discussed by means of joint implementation.102