Feminist perspektiften Kürt kadın kimliği üzerine niteliksel bir araştırma
Qualitative research on the Kurdish women İdentity from feminist perspective
  1. Tez No: 187069
  2. Yazar: HANDAN ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN ÖNGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu tez, Kürt kadınların, ?Kürt kadını? kimliği ile kamusal alanda görünürolmalarına yol açan politik hareketliliklerini incelemektedir. Tezde kadınların,Kürt hareketi tarafından seferber edilen pasif unsurlar olmadıkları iddiaedilmektedir. Kürt kadınlarının harekete geçmesinde rolü bulunan 1980 sonrasıKürt hareketinin, Türkiye'nin sosyo-ekonomik değişimi ve küreselleşmesüreçlerinin etkisi ile yeni sosyal hareketlerin özelliklerini gösterdiği önesürülmektedir. ?Kürt kadını? kimliğinin oluşumu ve kadınların politiketkinlikleri, kolektif kimlik, kolektif eylem ve aktörü etkileşim halinde inşalarolarak değerlendiren yeni sosyal hareketler yaklaşımı içinde ele alınmaktadır.Ayrıca Kürt kadını kimliği ile Kürt kimliğinin oluşumu arasındaki etkileşimiortaya çıkarmak amacıyla, etnik ya da ulusal kimliklerin toplumsal cinsiyet ilekarşılıklı kuruluşunu ele alan tartışmalardan yararlanılmaktadır.Kürt kadını kimliğinin Türkiye'nin modernleşmesinin, Kürt hareketininözelliklerinin, topluma egemen olan ataerkil kültürün ve kadınların özneldeneyimlerinin etkileşimi ile şekillendiği tartışılmaktadır.Etnik kimliğin inşa edilmesinde ve bu kimliğe dayanan politik süreçlerde,etnisite adına konuşanların çoğunlukla erkekler olmasının, kadınları ikincilkıldığı, onların üzerinde yeni bir ataerkil denetime yol açtığı göz ardıedilmemektedir. Fakat politik ve toplumsal hareketliliklerinin, kadınlarıgüçlendirdiği öne sürülmektedir. Kadınların aktör olarak katılımlarının,hareketin söylemini ve yapısını etkileyebileceği iddia edilmektedir.Bu iddialar ilgili literatürün taranmasına, Kürt hareketinin temel metinlerininkronolojik olarak incelenmesine, kırk kadınla yapılan sözlü tarih görüşmesineve HADEP'li kadınlara uygulanan ankete dayandırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis looks into the political mobility that gave rise to the visibility ofKurdish women in the public field with the identity of ?Kurdish woman?. Thethesis claims that women are not passive elements mobilised by the Kurdishmovement. It alleges that the post-1980 Kurdish movement which had a role inmobilisation of Kurdish women displays the features of new social movementswith the impact of socio-economical change of Turkey and globalisationprocesses. The formation of the ?Kurdish women? identity and politicalactivities of women is dealt with in the approach of new social movements whichconsiders collective identity, collective action and actor as interactingconstructions. Moreover, in order to reveal the interaction between theconstitution of Kurdish woman identity and Kurdish identity, this study alsobenefits from the debates focusing on the mutual constitution ofethnic/national identities and gender.It?s discussed that the identity of Kurdish woman has been formed within theinteraction of Turkey?s modernisation, the characteristics of Kurdishmovement, patriarchal culture which is dominant over the society and thesubjective experiences of women. It?s not ignored that the majority of those whospeak on behalf of the ethnicity in construction of the ethnic identity and in thepolitical processes based on this identity are men; and this situationsubordinates women and causes a new patriarchal control on them.Nevertheless, it is put forward that political and social mobilisations empoweredwomen. It is alleged that women?s participation as actors might influence thediscourse and structure of the movement.These allegations are based on the relevant literature, a chronologicalinvestigation into the basic documents of Kurdish movement, oral historyinterviews with forty women and the questionnaire conducted on women fromHADEP (People?s Democracy Party).