Kurum kültürü,motivasyon ve iş memnuniyetine etki eden faktörlerin karşılaştırmalı analizi
Comperative analysis of the factors that effects association culture, motivation and job satisfaction
- Tez No: 187078
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ŞENKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
nsanın sosyal ve ekonomik yaşantısındaki değişim ve gelişmelerlebirlikte, organizasyonlar da daha duyarlı olmaya ve daha fazla insan kaynağıbarındırmaya başlamıştır. Organizasyonların başarısı için bu kaynağınmotivasyonunu ve tatminini sağlamak daha da önem kazanmıştır.Verimliliği arttırmanın yollarından birinin insan kaynaklarını daha iyive akılcı bir şekilde kullanarak yönetmek olduğu açıktır. Motivasyonun, insankaynaklarının amaçları ile organizasyon amaçlarının verimlilik açısından ortaknoktada buluşturulmasında ve daha üst seviyelere ulaştırılması oldukçaönemlidir. Bunda en büyük sorumluluk yöneticilere düşmektedir. Yöneticilerinen önemli görevi etkin örgüt oluşturmaktır. Bunu sağlamak için de insankaynakları, kurum kültürü ve diğer etkenleri kullanarak motive edilmelidir.Motivasyonu sağlamak için bilim adamlarının buldukları çeşitli metot ve yollarmevcuttur. Bu metotlar ?Motivasyon Teorileri? olarak adlandırılmaktadır.Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. lk bölümde, Kurum kültürükavramı ve diğer kavramlarla ilişkisi incelenmiştir. kinci bölümde,motivasyon teorileri ile bağlantılı olarak, motivasyonu etkileyen faktörleraçıklanmış, davranış ve iş memnuniyeti arasındaki ilişkiler incelenmiştir.Üçüncü bölümde ise, eğitim kurumlarında yapılan anket çalışmasınayer verilmiştir. Bu anket çalışmasında kurum insan kaynaklarının, Herzberg'inmotivasyon teorisinde yer alan parametrelere göre beklentileri, ümitleri veistekleri analiz edilerek açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to developments and changes into the social and economicalsituations in human life, organizations becomes sensitive and contains so manyhuman resources. Making this resources motivated and satisfacted, becomesmore eligible for victory of the organizations.It?s seen clearly that, one of the way of increasing productivity is to useand manage human resources cleverly and well. Motivation is extremelyimportant to reached higher conditions in productivity and to tend humanresources on the objective of organization. Administrators have the highestresponsibilities in the organizations. While they were doing this, humanresources must be motivated. There is most of researches have emphassizedeither situational or dispositional variables as determinants of motivation. Torealize this vision, scientist had found some ways of making human resourcesbeing motivated. This way called ?Motivation Theories?.This study contains three sections. In the first section, the relationshipbetween association culture notion and other notion was analyzed. In thesecond section, definition of motivaton and related concept theories and factorseffecting motivation being clearified. The relationship between behaviorand.job satisfaction was analyzed on the basis of motivation theories, and theimplications of the findings for theories of job satisfaction were also examined.In the second part, an inquirie in the educating organization was held. Inthis inquirie, there is an explânation according to Herzberg?s MotivationTheory on the human resources in organization, expectancies, hopes andwillings was clearified and analyzed.