Aile içi şiddet sürecinde kadına yönelik şiddet üzerine sosyolojik bir araştırma
Sociologial research on violence against women within the family
  1. Tez No: 187118
  2. Yazar: FUNDA MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET?Aile içi şiddete maruz kalan kadınlara yönelik, sosyolojik bir araştırma? adlıyüksek lisans tez araştırması 6 bölümden oluşmakta ve ekler kısmında ise aile içişiddetin önlenmesi amacıyla uluslar arası düzeyde yapılan çalışmalar ve TBMM'nin?töre ve namus cinayetleri ve kadınlara ve çocuklara yönelik şiddetin sebeplerininaraştırılması ile ilgili görüşme metni hakkında bilgi verilmektedir. Araştırmanın birincibölümü olan giriş bölümünde ilk olarak araştırmamızda temel aldığımız konunun neolduğu anlatılmakta, bu konuyu hangi amaçla seçtiğimiz yani araştırmanın amacı,araştırmayı yaparken hangi yöntemi veya yöntemleri kullandığımız araştırmamızdaaraştıracağımız hipotezlerimiz ve araştırmamızın sınırlılıkları yer almaktadır.kinci bölümde araştırmanın kuramsal çerçevesini belirleyip, şiddet kavramı,şiddetin türleri, aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddet kavramlarını inceledik. Üçüncübölümde aile içi şiddet kavramını başlı başına ele alarak aile içi şiddetin toplumsalkaynakları, aile içi şiddetin nedenleri ve aile içi şiddetin türleri hakkında bilgi verdik.Dördüncü bölümde aile içi şiddete en çok maruz kalan insan cinsi olan kadınıele alıp kadını farklı statüleri açısından incelemekteyiz. Bu bağlamda kadını, anneolarak, çalışma hayatında, toplumsal değişme olgusu içerisinde ve siyasal hayatta elealıp inceledik.Beşinci bölümde ise dünyada ve Türkiye'de aile içi şiddet ve kadına yönelikşiddet konularını irdeledik. Dünya' da ve Türkiye'de kadına yönelik şiddetin boyutlarınıortaya koymaya çalıştık. Aile içi şiddetin çok farklı bir boyutu olan namus cinayetlerihakkında bilgi vermeye çalıştık. Kadın üzerindeki şiddetin kadın üzerindeki fizyolojikve psikolojik izlerini anlattık. Aile içi şiddete uğrayan kadınlara yardım amacıylakurulan Kadın Sığınma Evleri ve Danışma ve Dayanışma Merkezleri hakkında bilgiverdik.Altıncı bölümde Türk Hukuk'unun kadına yönelik bakış açısını ele alıpinceledik. Balıkesir - Burhaniye Adliyesi Asliye Hukuk Mahkemesinde sağlanan vekadına yönelik şiddete ilişkin örnek niteliği taşıyan dava özetleri sunduk. Son olarakekler bölümünde ise CEDAW, Pekin+5 Deklarasyonu gibi uluslar arası düzeydeki aileiçi şiddeti önlemeye yönelik düzenlemeler hakkında bilgi vererek CEDAW ülkeraporuna ek şiddet çalışmalarına yer verdik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis master research thesis is composed of six parts and entitled `? ASociological Research on Violence Against Women Within the Family?? and containsan additional parts, which comprise international studies for preventing violencewithin the Family, and presents Turkish Grand Assembley (TBMM) negotiation textabout research on the ??custom murders (töre)`honour Killings? (namus cinayetleri) andon the domestic violence of children and females. The coverage of introduction is thefirst part of this research that emphasizes what our subject is, and for what purposewe chose this subject (that is purpose of this study) as well as what kind of material andmethods we used, and which limitations this research has.In the second part we defined theoretical the frame of this research. Then, weinvestigated the violence, varieties of violence, violence within the family, concept ofviolence against women. In the third part we scrutinized `?violence within the family??alone and also information was given for social source of ?violence within the family??and reasons for ?violence within the family?? and varieties of ?violence within thefamily?Women whose subjected the most domestic violence in the human being.Therefore, we examined them in a different statutes in the fourt part. In this respectswe investigated them as a mother, worker and their role in social alteration andpolitical life.In the fifth part we studied ?violence within the family?? and `?violence againstwomen?? in Turkey and the World. In this part we try to exhibit the extent of violenceagainst women in Turkey and the World. Here, also we tried to enlighten `?honourkillings?? that was one of different extent of violence within the family. We explainedthe violence against women in their physiological statutes. We gave information aboutwomen shelter house and consultation and cooperation, which was founded for helpingwomen whose were subject to violence within the family.In the sixth part we examined the perspective of Turkish justice for women.Here, we presented a justice summary, an example on violence against womenobatined from Balıkesir -Burhaniye Court of Justice. As a last in additional section wegave information about for preventing ?violence within the family?? in the internationallevel (CEDAW, Pekin+5 declaration) beside CEDAW country violance works reports.