Portföy seçimi: Uluslararası hisse senetleri portföylerine uygulaması
Portfolio selection: Application of international equity portfolios
- Tez No: 187137
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TURHAN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Kurum : Z.K.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü, şletme Anabilim DalıTez Başlığı : Portföy Seçimi: Uluslararası Hisse Senedi Portföylerine UygulamasıTez Yazarı : Elif BirkanTez Danışmanı : Doç. Dr. Turhan KorkmazTez Türü, Yılı : Yüksek Lisans Tezi, 2006Sayfa Adedi : 169ÖZETUluslararası hisse senedi piyasalarına yatırım yoluyla düşük riskli ve yüksekgetirili portföylerin yaratılabileceği gerçeği yıllardır bilinmektedir. Farklı ülkelerinpiyasaları her zaman aynı yönde hareket etmeyeceği için, yatırımcılar, portföyleriniçeşitli ülkelerdeki varlıklardan oluşturarak çeşitlendirebilmektedir. Ulusal bir piyasadaoluşturulan yerel bir portföy en azından o ülkenin genel bir riskini içereceğindenetkinliği yeterli olmayacaktır. Bu nedenle etkin portföylerin oluşturulmasındauluslararası piyasalara yönelinmesi kaçınılmazdır.Gelişmekte olan ülkelerdeki sermaye piyasaları önemli bir yatırımalternatifidir. Gelişmekte olan piyasalar, yatırımcılara yüksek getiri, yüksek oynaklık veçeşitlendirme faydası sunmaktadır.Bu çalışmada, küreselleşme ve teknolojik ilerlemeler sonucunda ekonomikentegrasyonun artmasına ve sermaye kontrollerinin gelişmesine rağmen uluslararasıçeşitlendirmede, gelişmekte olan ülkelerin yatırımcılara kayda değer bir çeşitlendirmefaydası sunup sunmadığı incelenmiştir. Markowitz Ortalama-Varyans modeli ileoluşturulan uluslararası portföylerin performans değerlemesi yapılmış ve Riske MaruzDeğerleri hesaplanarak çeşitlendirmeden elde edilen tasarruflar sayısal olarak ifadeedilmiştir.Anahtar KelimelerUluslararası Çeşitlendirme, Gelişmekte Olan Ülkeler, RMD, PortföyPerformans Ölçütleri, Çeşitlendirme Etkisi
Özet (Çeviri)
Institution : ZKU Social Sciences Institute, Department of BusinessAdministrationTitle : Portfolio Selection: Application of International Equity PortfoliosAuthor : Elif BirkanSupervisor : Associate Professor Turhan KorkmazType of Thesis : MSc. Thesis, 2006Page Number : 169ABSTRACTIt has been known for years that by investing in international equity markets,portfolios with low risk and high return can be created. Since, markets of differentcountries do not always move together, investors can diversify their portfolios byholding asstes in several countries. Because of a local portfolio generated in domesticmarkets will contain that country?s risk, the effectiveness of that portfolio will not beenough. So, while building efficient portfolios, tending to move towards to internationalmarkets is inevitable.Capital markets in emerging countries are important investment alternatives.Emerging markets offer investors high returns, high volatility and diversificationbenefits.In this study, whether, despite the growing integration and improving capitalcontrols as a consequence of globalization and technologic progression, emergingmarkets still offer investors a valuable diversification benefit is investigated.Performance evaluation and VaR calculations have been made and benefits fromdiversification effect have been expressed quantitatively.KeywordsInternational Diversification, Emerging Markets, VaR, Portfolio PerformanceCriterions, Diversification Effects