İlköğretim okulu 1-5. sınıflarda kaynaştırma eğitimine tabi olan öğrenciler için bireyselleştirilmiş eğitim programlarının hazırlanması, uygulanması, izlenmesi ve değerlendirilmesi ile ilgili olarak sınıf öğretmenleri ve yöneticilerin görüşlerinin be
Determining the views of the form masters and the principals concerning the preparation, implementation, monitoring and evaluation of the IEP for the students that are subject to coalescence education in classes 1-5 of elementary education
  1. Tez No: 187138
  2. Yazar: YAVUZ ÇUHADAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TUĞBA YANPAR, Y.DOÇ.DR. HAKAN PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Kurum : ZKÜ Sosyal Bilimler EnstitüsüTez Başlığı : lköğretim Okulu 1-5.Sınıflarda Kaynaştırma Eğitimine Tabi OlanÖğrenciler çin BEP'in Hazırlanması, Uygulanması, zlenmesi veDeğerlendirilmesi ile lgili Olarak Sınıf Öğretmenleri veYöneticilerin Görüşlerinin BelirlenmesiTez Yazarı : Yavuz ÇUHADARTez Danışmanı : Yrd.Doç.Dr. Hakan PEHL VAN (ZKÜ Eğitim Fakültesi)Ortak Danışman, Doç.Dr. Tuğba YANPAR (Mersin ÜniversitesiEğitim Fakültesi)Tez Türü, Yılı : Yüksek Lisans Tezi, 2006Sayfa Adedi : 83ÖZETBu araştırmanın amacı, ilköğretim okulları 1-5.sınıflarda kaynaştırmaeğitimine tabi olan öğrencilerin eğitimleri ile ilgili olarak bireyselleştirilmiş eğitimprogramı geliştirilmesi, uygulanması, izlenmesi ve değerlendirilmesi hususundauygulayıcı durumunda bulunan sınıf öğretmenleri ve okul idarecilerinin görüşlerinebaşvurarak, var olan durumu ve sorunları tespit ederek çözüm önerilerini ortayakoymaktır. Araştırmanın evrenini; 2004/2005 öğretim yılında Zonguldak li merkez,ilçe ve köy ilköğretim okullarından kaynaştırma eğitimine tabi öğrencisi bulunanilköğretim okullarında görev yapan 1-5. sınıf öğretmenleri ve bu okullarınyöneticileri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacıtarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. Araştırmaya 94 sınıf öğretmeni, 21 okulyöneticisi katılmıştır. Verilerin analizi için SPSS For Windows 10.0 paket programıkullanılmıştır. Okullarında kaynaştırma eğitimine tabi öğrencisi bulunan ilköğretimokulu yönetici ve öğretmenlerinin, kaynaştırma eğitimine tabi olan öğrenciler içinbireyselleştirilmiş eğitim programının hazırlanması gerektiğine inandıkları, bunarağmen program geliştirme, özel eğitim, kaynaştırma eğitimi ve BEP ile ilgili ders yada kurs almaları gerektiği tespit edilmiştir. Kaynaştırma eğitimi yapılan okullardarehber öğretmen eksiğinin giderilmesi, tüm okullara rehber öğretmen atanmasınınuygun olmadığı durumlarda da eğitim bölgeleri bazında merkez okullarda görevyapan rehber öğretmenlerin sayılarının arttırılarak bu alanda hizmet verebilecek halegetirilmelerinin sağlanması gerekmektedir. BEP geliştirme birimininoluşturulmasının mümkün olmadığı okullarla ilgili, merkez okullarda kurulacak BEPgeliştirme biriminin bu birimin kurulamadığı okullara gerekli yardımı yapabilmesiiçin gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerektiği belirlenmiştir.Anahtar KelimelerBireyselleştirilmiş Eğitim Programı, Özel Eğitim, Kaynaştırma Eğitimi, lköğretim,BEP Geliştirme Birimi.
Özet (Çeviri)
: ZKÜ Institute of Social SciencesInstitutionTitle of the Thesis : Determining the Views of the Form Masters and the PrincipalsConcerning the Preparation, Implementation, Monitoring andEvaluation of the IEP for the Students that are Subject toCoalescence Education in Classes 1-5 of ElementaryEducation.Author of the Thesis : Yavuz ÇUHADAR: Asst.Prof. Hakan PEHL VAN (ZKÜ Education Faculty)AdviserAssoc.Prof. Tuğba YANPAR (Mersin University EducationFaculty).: MSC. Thesis, 2006.Type of ThesisNumber of Pages : 83ABSTRACTThe aim of this research is to take the views of the implementing FormMasters and the Principals concerning the development, implementation, monitoringand evaluation of the individualized education program regarding the education ofthe students that are subject to coalescence education in classes 1-5 of elementaryeducation; to determine the existing state and the problems and to put forward thesuggestions for a solution. This research covers the form masters of the classes 1-5working at the elementary schools that have students coming from the city, districtand village elementary schools of Zonguldak and subjected to coalescence educationin 2004/2005 academic year and the principals of these schools. In this research, thequestionnaire developed by the researcher has been used as the data collectionmeans. 94 form masters and 21 principals have taken part in this research. SPSS ForWindows 10.0 package has been used for the analysis of the data. It has beendetermined that the principals and the form masters of elementary schools havingstudents that are subject to coalescence education believe in the necessity ofpreparing individualized education program for the students subject to coalescenceeducation, yet they must take courses on program development, private education,coalescence education and IEP. It is necessary that the deficiency of guidancecounselor in the schools providing coalescence education is removed, and that thenumber of guidance counselors working in central schools in the basis of educationalregions is increased in cases where it is not possible to appoint guidance counselor toall schools and they are trained so as to be able to serve in this field. It has beendetermined -concerning the schools in which it is not possible to establish the IEPDevelopment Unit- that necessary legal regulations must be carried out in order thatthe IEP Development Unit to be established in the central schools can be ofnecessary help for the schools in which this unit could not be established.KeywordsIndividualized Education Program (IEP), Private Education, Coalescence Education,Elementary Education, IEP Development Unit.