KİT'lerde özelleştirme sonrası yeniden yapılanma: Çaycuma SEKA örnek uygulaması
Restructuring at public economic enterprise (PEE)after privatization: A case study of Çaycuma SEKA
- Tez No: 187142
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Kurum : Z.K.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Anabilim DalıTez Başlığı : Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT)'nde Özelleştirme SonrasıYeniden Yapılanma: Çaycuma SEKA Örnek UygulamasıTez Yazarı : Öznur YavanTez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Halil YıldırımTez Türü / Tez Yılı : Yüksek Lisans Tezi, 2006Sayfa Adedi : 165ÖZETSürekli değişen şartların ortaya çıkardığı yeniden yapılanma yaklaşımımaliyet, kalite, hizmet, hız gibi önemli performans ölçülerinde çarpıcı gelişmeleryapmak amacıyla iş yapış şekillerinin süreçlere dayandırılarak temelden yenidendüşünülmesini ve radikal bir biçimde yeniden tasarlanmasını içermektedir. Tekboyutta düşünülmemesi gereken yeniden yapılanma yaklaşımının hedeflerineulaşması için işletme yönetiminin müşteriye, iletişime, örgüt kültürüne, işleri süreçlerşeklinde takımlarla ve liderlik ruhuyla gerçekleştirmeye özen göstermesigerekmektedir.Bu çalışmada Çaycuma SEKA Fabrikası'nın 2003 yılında özelleştirilerekOYKA Kağıt ve Ambalaj A.Ş.'ye dönüştürülmesiyle kurumda yaşanan değişiminboyutu ve yeniden yapılanma incelenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda işletmedegerçekleştirilen yenilikler, maliyet düşürücü yaratıcı yaklaşımlar, finansal gelişmeler,yönetim anlayışı ve organizasyon yapıları arasındaki farklar ve çalışanın içindebulunduğu genel durum incelenmiştir. Yaşanan yeniden yapılanmanın boyutununortaya konulması amacıyla SEKA ve OYKA karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir.Anahtar KelimelerDeğişim, Yeniden Yapılanma, Süreç, Bilgi Teknolojisi, Geride KalanSendromu, SEKA, OYKA.
Özet (Çeviri)
Institution : ZKU Institute of Social Sciences,Department of ManagementTitle : Restructuring at Public Economic Enterprise (PEE) AfterPrivatization: A Case Study of Çaycuma SEKA.Author : Öznur YavanAdvisor : Assist. Prof. Halil YıldırımType of Thesis/Year : MA Thesis, 2006Number of Pages : 165ABSTRACTAs a result of constant varying concurrence of circumstances, restructuringis the fundamental rethinking and radical redesign of an entire business operation toachieve dramatic improvements in critical measures of performance as less cost,quality, better service and rigidity. Restructuring can?t be think at only onedimension. To attain restructuring?s goals management must make a point ofcustomer, communication, organizational culture, working with process by teamsand live up to leadership temper.The intent of this thesis is to investigate the restructuring, the privatizationof the Çaycuma SEKA Factory in 2003, its turn into OYKA Paper and WrapperCorporation and the dimension of the change of SEKA with privatization. For thispurpose innovations in the factory, imaginative approaches for cost decreasing,financial developments, comprehension of management and differences betweenSEKA and OYKA?s organizational structures, at last the general positions of theworkers are investigated. SEKA and OYKA are mutually analyzed to bring up thedimensions of the restructuring at the factory which was tried on.Key WordsChange, Restructuring, Process, Information Technology, SurvivorSyndrome, SEKA, OYKA.