Uluslararası sermaye hareketleri faiz ilişkisi: Türkiye örneği
Relation of the international capital flows and the interest: Turkish case
- Tez No: 187143
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SALİH BARIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Kurum : Z.K.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü, ktisat Anabilim DalıTez Başlığı : Uluslararası Sermaye Hareketleri Faiz lişkisi: Türkiye ÖrneğiTez Yazarı : Ersin AÇIKGÖZTez Danışmanı : Doç. Dr. Salih BARIŞIKTez Türü, Yılı : Yüksek Lisans Tezi, 2006Sayfa adedi : 144ÖZETBu çalışmada Türkiye'ye yönelik uluslar arası sermaye hareketleri ileTürkiye'deki faiz oranları ve MKB 100 endeksi arasındaki ilişkiler VektörOtoregresyon (VAR) modeli kullanılarak incelenmiştir. Model, mevduat, interbankve devlet iç borçlanma senetleri faiz oranları, stanbul Menkul Kıymetler Borsası 100endeksi, doğrudan yabancı yatırımlar, portföy yatırımları, kısa vadeli sermayehareketleri ve uzun vadeli sermaye hareketleri değişkenlerinden kurulmuş ve1992Q1-2005Q4 dönemi için sınanmıştır.Ampirik sonuçlar, Türkiye'de, sermaye hareketlerinin faiz oranlarıüzerindeki etkisinin faiz oranlarının sermaye hareketleri üzerindeki etkisinden dahagüçlü ve anlamlı olduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgulara göre doğrudanyabancı yatırım ve portföy yatırımı şeklindeki sermaye hareketleri mevduat ve devletiç borçlanma senetleri faiz oranları üzerinde düşürücü yönde etkilere sahiptirler. Kısavadeli sermaye hareketleri ise MKB'yi pozitif yönde etkilerken, mevduat faizleriuzun vadeli sermaye hareketlerini negatif yönde etkilemektedir.Anahtar KelimelerUluslararası Sermaye Hareketleri, Faiz Oranları, Türkiye,VAR
Özet (Çeviri)
Institution : ZKU Institute of Social Sciences, Department of EconomicsTitle : Relation Of The International Capital Flows And The Interest:Turkish CaseAuthor : Ersin AÇIKGÖZAdviser : Associate Prof. Dr. Salih BARIŞIKType of Thesis : MSc. Thesis, 2006Page Number : 144ABSTRACTIn this research, using the Vector Auto Regression (VAR) model, therelations between the international capital inflows to Turkey and the interest ratesand the Index 100 of stanbul Stock Exchange in Turkey are examined. The model isformed by the variables of deposits rates, interbank money market rates, domestictreasury bill rates, Index 100 of stanbul Stock Exchange(IMKB), foreign directinvestments, portfolio investments, short term capital flows and long term capitalflows and tested for the 1991Q1-2005Q4 period.The emprical results indicates that, in Turkey, the effects of capital flows onthe interest rates are significant and stronger than the effects of interest rates oncapital flows. According to the results, the type of capital inflows like foreign directinvestments and portfolio investments have decreasing effects on deposits rates anddomestic treasury bill rates. Although, while short term capital flows have positiveeffects on IMKB positively, deposit rates have negative effects on long term capitalflows.KeywordsInternational Capital Flows, Interest Rates, Turkey, VAR