Rekabetçi değerler yaklaşımı açısından yöneticilerin örgüt kültürüne ilişkin algılamaları: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi örneği
Managers perceptions about organizational culture in terms of competing values framework: The case of Zonguldak Karaelmas University
  1. Tez No: 187149
  2. Yazar: BANU AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜVEN MURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Kurum: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü,şletme Anabilim DalıTez Başlığı: Rekabetçi Değerler Yaklaşımı Açısından Yöneticilerin ÖrgütKültürüne lişkin Algılamaları: Zonguldak KaraelmasÜniversitesi ÖrneğiTez Yazarı: Banu AçıkgözTez Danışmanı: Prof. Dr. Güven MuratTez Türü, Yılı: Yüksek Lisans Tezi, 2006Sayfa Adedi: 155ÖZETPerformans ile verimliliği yükseltme, elde edilen karı ve işletmenin değeriniarttırma, örgütte yönetsel etkinliği sağlama ve rakiplerinin bir adım önüne geçmegibi yaşamsal amaçlar, özellikle 1970'lerden sonra işletmeleri ve bilim adamlarınıörgüt kültürü denen kavramla daha çok ilgilenmeye yöneltmiştir. Hem antropolojikhem de soyut bir konu olması dolayısıyla kültürün tanımı konusunda fikir birliğisağlanmış değildir. Örgüt kültürünün pozitif olması, örgütteki yaygın değerlerin,inançların ve davranışların örgüte ve örgüt çalışanlarına doğru yolu göstermesianlamına gelmektedir. Pozitif kültürel değerler çalışanların çoğu tarafından dabenimsenmekte ise, bu durumda güçlü pozitif kültürlerden bahsedilmektedir. Örgütkültürü ile ilgili olarak geliştirilmiş olan tipolojiler ise kültürleri anlamak,yorumlamak ve gerekli hallerde örgütlere yol gösterici olmak açısından oldukçayararlıdır.Bu çalışmada genç beyinleri topluma kazandırmak gibi bir misyonu olan bireğitim kurumunun, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'nin, örgüt kültürüincelenmiştir. 2005-2006 öğretim yılında toplanan 131 anketin yorumlanmasıylaöncelikle kurumun pozitif örgüt kültürüne sahip olup olmadığına, ardında darekabetçi değerler yaklaşımı uyarınca geliştirilen tipolojiler açısından kurumkültürünün sağlıklı olup olmadığına ilişkin sonuçlara ulaşılmıştır.Anahtar KelimelerÖrgüt Kültürü, Rekabetçi Değerler, Pozitif Örgüt Kültürü, Örgüt Kültürü Modelleri,Alt Kültür, Örgüt Kültürü Tipolojileri, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
Özet (Çeviri)
Institution: ZKU Institute of Social Sciences, Department of ManagementTitle: The Managers? Perceptions about Organizational Culture interms of Competing Values Framework: The Case ofZonguldak Karaelmas UniversityAuthor: Banu AçıkgözAdviser: Prof. Dr. Güven MuratType of Thesis: MSc Thesis, 2006Number of Pages: 155ABSTRACTThe vital objectives like raising performance and productivity, maximizingthe value of the firm or profit, providing the managerial effectiveness in theorganization and overtaking the rivals have impelled both the corporations and thescientists to attend to the concept of organizational culture especially after 1970?s.As origins of culture belong to the science of anthropology and as culture is anabstract matter, there has been no congruence about what its complete definition is.Positive organizational culture means that the pervasive values, beliefs and behaviorsin the organization show the right direction to the corporation and to the staff. If thepositive cultural values are adopted by most of the employees, then strong positivecultures appear. On the other hand, the typologies improved by the academicianshelp us to understand, interpret and guide the organizations if required.In this study Zonguldak Karaelmas University?s (ZKU) organizationalculture, an organization whose mission is to educate the tender minds, has beenexamined. By analyzing 131 surveys in the 2005-2006 school year, first it has beenobserved if ZKU had positive culture or not and second if the organizational cultureof the corporation was healthy enough to bring up fresh minds in accordance with thetypologies improved by the competing values approach.KeywordsOrganizational Culture, Corporate Culture, Competing Values Framework, PositiveOrganizational Culture, Organizational Culture Models, Subculture, OrganizationalCulture Typologies, Zonguldak Karaelmas University