Enerji türev piyasaları
Energy derivative markets
  1. Tez No: 187148
  2. Yazar: EVRİM ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TURHAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Kurum : Z.K.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Anabilim DalıTez Başlığı : Enerji Türev PiyasalarıTez Yazarı : Evrim ErdoğanTez Danışmanı : Doç. Dr. Turhan KorkmazTez Türü, Yılı : Yüksek Lisans Tezi, 2006Sayfa Adedi : 158ÖZETEnerji sektöründe fiyatlar dünyanın hemen hemen tüm bölgelerinde devlet tarafındanbelirlenirken bu piyasada 1960'lı yıllardan itibaren deregülasyon ve liberalizasyonsonucu fiyat riski ile karşı karşıya kalınmıştır. Enerji piyasalarının maruz kaldığı fiyatriski bu piyasada faaliyet gösterenlerin riskten korunma ihtiyacını ortaya çıkarmıştır.Enerji yoğun işletmeler enerji arzındaki istikrarsızlık ve fiyatlardaki dalgalanmalardandolayı riskle karşılaşmaktadır. Sadece enerjiyi hammadde girdisi olarak kullananfirmalar değil aynı zamanda enerji üretimi ve satışı yapan firmalar da satış gelirlerininbelirsizliği nedeniyle riskle karşı karşıya kalmaktadırlar. Finansal piyasalarda yıllarıdırdöviz ve faiz riskinden korunmak amaçlı kullanılan türev piyasalar enerji piyasalarındada kullanılmaya başlamıştır.Türev piyasalarının yaygınlığı ülkelerin ve piyasaların gelişmişlik düzeyi ile doğruorantılıdır. Bu nedenle daha çok gelişmiş ülkelerde yoğunlaşmış enerji borsalarınınişlem hacimleri gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Enerji ürünlerinin işlemhacimlerinde yalnızca borsalarda değil tezgah üstü piyasalarda da önemli artışlaryaşanmaktadır. Türkiye'de enerji piyasalarında başlayan deregülasyon çalışmalarıylaenerji ürünlerinin işlem gördüğü piyasalara ve piyasada uygun koşulların oluşmasıylaenerji riskinden korunmak için türev sözleşmelerin işlem gördüğü bir borsaya ihtiyaçduyulacaktır. Bu amaçla, bu çalışmada enerji piyasalarının yapısı ve enerji türevleriincelenmiştir.Anahtar KelimelerEnerji, Enerji Türev Piyasaları, Enerji Risk Yönetimi, Enerji Fiyat Riski
Özet (Çeviri)
Institution : ZKU Institute of Social Sciences,Department of ManagementTitle : Energy Derivative MarketsAuthor : Evrim ErdoğanAdviser : Associate Prof. Dr. Turhan KorkmazType of Thesis : MSc. Thesis, 2006Page Number : 158ABSTRACTWhile energy commodity prices determined by the government almost all over theword, the energy markets have faced with the price risk with the deregulations andliberalizations which have gone on since 1960?s. The energy price risk that energymarkets have been exposed to is caused need for hedging risk that participants played arole in these markets are suffered. Energy-intensive industrials face uncertaintiesbecause of the price fluctuations and instability of the energy supply. Not only the firmswho use energy as an input but also the energy producer and suppliers face with riskbecause of the uncertainty of their revenues. Anymore the derivatives which have beenused in financial markets for hedging price risk, currency and interest rate risk havebegun to be used in energy markets.The widespread of the derivative markets is associates with countries? and markets?development level. Therefore transaction volumes in energy exchanges have beenincreasingly gone on rising in the developed countries. Contract volumes in energymarkets have been increasing rapidly not only in exchanges but also in OTC Markets.Together with deregulation of energy markets in Turkey, it will be need to establishedmarkets and exchanges which energy commodities trade on. For this purpose, in thisstudy energy markets structure and energy derivatives have been investigated.KeywordsEnergy, Energy Derivative Markets, Energy Risk Management, Energy Price Risk