Elektronik para ve para politikası üzerindeki etkileri
Electronic money and its effects on monetary policy
  1. Tez No: 187150
  2. Yazar: ASUMAN KOÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURETTİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Kurum : Z.K.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü, ktisat Anabilim DalıTez Başlığı : Elektronik Para ve Para Politikası Üzerindeki EtkileriTez Yazarı : Asuman KoçTez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Nurettin ÖztürkTez Türü / Yılı : Yüksek Lisans Tezi, 2006Sayfa Adedi : 150ÖZETElektronik para, paranın evrim sürecinde ortaya çıkan mal para, kağıt parave elektronik paranın son halkasını oluşturmaktadır. Buna göre elektronik paramerkez bankaları tarafından basılan kağıt paranın yerine geçecek olan, kullanımı vetaşıması daha kolay bir ödeme aracıdır. Bu şekliyle elektronik para, senyoraj gelirlerimerkez bankasına ya da herhangi bir bankaya bırakılan bir paradır.Elektronik paranın literatürde kullanılan ve algılanan diğer bir açıklaması,bugün için merkez bankaları tarafından basılan ve ?değer saklama?, ?hesap birimi?ve ?mübadele? fonksiyonlarını yerine getiren kağıt paranın sadece mübadelefonksiyonunu kolaylaştırmak amacıyla basılı bir kağıt paraya karşılık olarak çıkarılanbir satın alma gücü şeklindedir. Buna göre ilk kez ortaya yeni bir satın alma gücüçıkmamakta, sadece var olan satın alma gücü elektronik değerle ifade edilmektedir.Bu çalışmada elektronik paranın literatürde daha yaygın biçimde analiziyapılan ikinci ifadesi üzerinde durulmaktadır.Anahtar KelimelerElektronik Para, Para Politikası, Değeri Depolanmış Kart, E-Cüzdan
Özet (Çeviri)
: ZKU Institute of Social Sciences, Department of EconomicsInstitution: Electronic Money and Its Effects on Monetary PolicyTitle: Asuman KoçAuthor: Assist. Prof. Nurettin ÖztürkAdvisorType of Thesis/Year : MA Thesis, 2006: 150Number of PagesABSTRACTElectronic money (e-money) forms to constitute the final step in theevolutionary process of money emerged as in the forms of money for goods, papercurrency and electronic money. In this respect, e-money is a way of payment easierto use and carry, which replaces paper currency issued by central banks. In this formelectronic money is a money whose seignorage revenues are deposited either in acentral bank or in any bank.Another definition of the e-money used and known in the literature is that it isa way of purchasing power in place of the paper money, issued currently by centralbanks, which implements ?stored value?, ?accounting unit? and ?exchance?functions in order to aim easing only its exchange function. Thus, no new form ofpurchasing power exists for the first time; but simply the existing purchasing poweris expressed in terms of an electronic value.In this study, second definition of electronic money analyzed widely in theliterature is considered.Key WordsElectronic Money, Monetary Policy, Stored Value Card, E-Purse