Ahmedi'nin Yusuf u Züleyha'sı
Ahmedi's Yusuf u Züleyha
- Tez No: 187153
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞAHİN BARANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 404
Özet
ÖZETBu çalışmada Yûsuf u Züleyhâ adlı eserin beş nüshası karşılaştırılarak yenibir nüsha oluşturulmuştur. Nüshaların değişik zamanlarda istinsahı veya bu türeserlerin eski edebiyat alanı uzmanlarınca telif tercüme olarak adlandırılacakderecede diğer dillerden yapı ve ifade şekli bakımından esinlenmiş olması gibihususlar, söz konusu eserler üzerindeki dilcilik çalışmalarını zora sokmaktadır.XVIII. yüzyılda yazılmasına rağmen bu eserde de hem Eski Türkçe dönemiözelliklerini hem de Kuzey, Doğu ve Batı Türkçesi özelliklerini yan yanagörmekteyiz. Bu çalışma, dil tarihindeki dönemlerin birbiri içine geçmiş halkalar gibiolduğunu göstermek bakımından önemlidir. Yakın dönemde yazıldığı için TürkiyeTürkçesine ait özellikler de bu eserde yer almaktadır.Giriş bölümünde, çalışmamız boyunca tespit ettiğimiz güçlükler veyaözelliklerden etraflı örnekler sunduk.
Özet (Çeviri)
THE SUMMARYIn this study we produced a new transcript by comparing five different copiesof Yûsuf u Züleyhâ. Linguistic studies are found to be quiet difficult on those for thereason that copying works were performed in various periods of time or inspirationsfrom the these kinds of scripts were recorded as if ?copyrighted translation? by oldliterature specialists in terms of structure and expression.Although written in XVIIIth century, in this work, features of Old TurkishPeriod and Northern, Eastern and Western Turkish could present at the same time.Therefore, this study shows that periods of linguistic history are, in fact, overlappedas if ringed formation. The properties of recent Turkish are also present since writtenwithin a near period of time.In the introduction, detailed examples from the problems and characteristics alongthe study are also presented.