The un peacekeeping operations: A case by Turkey
Bm barışı koruma harekâtları: Türkiye örneği
  1. Tez No: 187186
  2. Yazar: METE SELMAN SAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Uluslararası barış, insanoğlu için her zaman önemli olmuştur. İlk olarak Soğuk Savaşdöneminde gelişen Birleşmiş Milletler barışı koruma kavramı, anlaşmazlık bölgelerineBirleşmiş Milletler komutası altında bulunan silahsız ya da hafif silahlı askeri personelyerleştirilmesi suretiyle devletler arası gerginliklerin giderilmesi ve çatışmalarınçözülmesinde bir araç vazifesi görmüştür. 1948 yılında uluslararası gözlemci görevlerişeklinde başlayan Birleşmiş Milletler barış harekâtları zaman içerisinde büyüklük,karmaşıklık ve etkinlik bakımlarından gelişme göstermiştir. Soğuk Savaşın sonaermesiyle başta etnik ve dini olmak üzere çatışmalar büyük oranda artmış ve bununsonucu olarak da daha karmaşık barışı koruma misyonları oluşturulmuştur. SoğukSavaş sonrasının çatışmaya açık ortamı Birleşmiş Milletlerin kurulduğu dönemdenfarklı özellikler taşımaktadır. Bu dönemde çatışmalar devletler arası olmaktan ziyade iççatışmalar şeklindedir. 48 tanesi 1988-2007 yılları arasında olmak üzere 1948 yılındanitibaren toplam 61 tane Birleşmiş Milletler barış harekatı icra edilmiştir. Barışı koruma,bütün kusur ve yetersizliklerine rağmen uluslararası barış ve güvenliğin muhafazası içinönemli bir araçtır. Soğuk Savaş sonrası dönemin yeni güvenlik gereksinimlerine paralelolarak Türkiye'nin dünya barışına katkıları da önemli ölçüde artmıştır. Türkiye, dışpolitikasının ilkeleriyle uyumlu olarak uluslararası ve bölgesel kuruluşların bir parçasıolarak barış girişimlerinde yer almaktadır. Soğuk Savaş döneminde katıldığı KoreSavaşı bir tarafa bırakılacak olursa Soğuk Savaş sonrasında 13 barışı koruma ve 8gözlemci misyonuna katılmıştır. Türkiye'nin Batı ile ilişkileri, barışı korumaya yaptığıkatkıları açıklamak bakımından en önemli nedeni oluşturmaktadır. Türkiye barışıkorumaya katkı sağlarken dış politikasının geleneksel ilkeleri doğrultusunda hareketetmektedir. Yaptığı katkılar, Türk dış politikasının giderek önemli bir parçası halinegelmektedir.Anahtar KelimelerBarışı Koruma, Barış Harekâtları, Türk Dış Politikası, Birleşmiş Milletler, UluslararasıBarış ve Güvenlik
Özet (Çeviri)
International peace has always been a concern of humankind. United Nationspeacekeeping, initially developed during the Cold War era, has been a means to easetensions and help resolve conflicts between States by deploying unarmed or lightlyarmed military personnel, under the United Nations command. The United Nationspeace operations began in 1948 as international observer missions and, evolved insize, complexity and effectiveness. With the end of the Cold War, an enormousupsurge in ethnic, religious and other conflicts have been encountered and in turnlarger and more complex peacekeeping missions have been established. Conflictproneenvironment of the post-Cold War era has a very different character from thosethat the United Nations was designed to deal with. New conflicts are intra-state ratherthan inter-state. From 1948 to date, there have been 61 United Nations peaceoperations, 48 of which have been initiated in the years between 1988 and 2007.Despite all of its imperfections and shortcomings, peacekeeping has become asignificant instrument for the maintenance of international peace and security. As aresult of new security requirements of the post-Cold War period, Turkey?s commitmentand contribution to world peace have increased significantly. In concert with the maintendencies of her foreign policy, Turkey has participated in many peace efforts withinthe frameworks of international and regional organizations. Compared to soleparticipation in Korean War during the Cold War period, Turkey has participated in 13peace operations and 8 observation missions following the Cold War. Turkey?srelations with the western community seem to constitute the most important reasonexplaining its contributions to international peace operations. Turkey?s contribution tointernational peacekeeping, adheres to the traditional principles of her foreign policy.Her contribution to international peace operations has gradually become an integraland important part of Turkish foreign policy.Key WordsPeacekeeping, Peace Operations, Turkish Foreign Policy, United Nations, InternationalPeace and Security