Kemalpaşa Havzası'nda arazi kullanımı bilincinin değerlendirilmesi
Evaluation of land use consciousness at Kemalpaşa basin
- Tez No: 187185
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN SEMENDEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
ÖZETKemalpaşa Ovası, Batı Anadolu'da yaygın olarak görülen doğu-batı doğrultulufaylarla kesilmiş, kuzey ve güneyinden yükselen bloklarca sınırlandırılmış ve jeolojisi bubloklarca şekillendirilmiş bir depresyon alanıdır. Kemalpaşa Ovası'nda I. ve II. sınıf arazilergeniş bir alan kaplar. Bu araziler doğal şartların sonucu olarak ova tabanında yer almaktadır.III. ,IV., VI. ve VIII. sınıf araziler sahada I. sınıf araziler kadar geniş yer kaplamamaktadır.VII. sınıf araziler ise çevre yüksek kütleler üzerinde genişçe yer kaplarken, sahada VI. sınıfarazi bulunmamaktadır. Kemalpaşa Ovası sahip olduğu geniş alanlı I.ve II. sınıf arazileri ilesahada beşeri ve ekonomik faaliyetler açısından son derece elverişli ortamlar sunmaktadır.Ovanın topografya, iklim ve toprak özellikleri, sahip olduğu su kaynakları çok eskidönemlerden beri sahanın insan tarafından çeşitli amaçlarla (yerleşme, tarım, ticaret,vb.)kullanılmasına yol açmıştır. Günümüzde de Kemalpaşa Ovası önemli bir tarım alanıdır.Ancak başlangıçta düzensiz sanayileşme, sonrasında yörede kurulan `Kemalpaşa OrganizeSanayi Bölgesi' verimli tarım alanlarının aleyhine geliştiği gibi bir dizi çevre sorununa yolaçmıştır. Bu durum temelde arazi yetenek durumu dikkate alınmadan gerçekleştirilen yanlışarazi kullanımından kaynaklanmaktadır. Bu noktadan hareketle; çalışmada sahanın araziyetenek sınıflarının saptanmış, mevcut kullanım ve ideal kullanım arasındaki farkların ortayakonmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTKemalpaşa plain is a depression base which is cut by East-West directioned faults thatare commonly found in Western Anatolia, bordered by the rising boulders from North andSouth and its geology is shapened by these blocks. On the north of the plain, there isSpil(Manisa) Mountain, on the south Nif(Kemalpaşa) Mountain, on the west, Belkahveenterance that separates Bornova and Kemalpaşa plain. On Kemalpaşa plain, primary andsecondary class areas have a wide range, these areas are placed on the depression base due tonatural conditions. III., IV., VI., and VIII. class areas are not observed as much as I. classareas. Whereas VII. Class areas have a wide range on high masses around, on the base V.class areas are absent. Kemalpaşa plain with its wide ranged I. and II. class areas provides avery suitable media for anthropological and economical applications. Topographical, climateand earth features, water resources such of the plain has driven people to use the land fordifferent purposes such as residence, agriculture and etc. In present, Kemalpaşa plain is animportant agricultural area. But firstly the irregular industrialization and afterwards`Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi? founded in the region has caused negative effects onabundant soil and environmental problems. Basically this situation depends on false landusage without taking care of land capability class. From this point, in the study performed,land capability classes were estimated, the differences between present usage and ideal usagerevealed.