Türkiye'de kalkınma planlarındaki ekonomik hedeflerin gerçekleşme düzeylerinin araştırılması
Evaluation of realization levels of economic targets in the development plans in Turkey
  1. Tez No: 187196
  2. Yazar: NUR DİLBAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEFER ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
TÜRK YE'DE KALKINMA PLANLARINDAK EKONOM K HEDEFLER NGERÇEKLEŞME DÜZEYLER N N ARAŞTIRILMASINUR D LBAZÖZET1963'ten günümüze kamu sektörünün öncülüğünde ?Beş Yıllık KalkınmaPlanları? aracılığı ile ülke kalkınmasının sağlanmasına çalışılmaktadır. Ancak 1980öncesi ülkemizde dışa kapalı bir ekonominin var olduğu bir ortamda uygulanankalkınma planları ile 1980 sonrası dışa açık bir ekonomide uygulanan kalkınmaplanlarının başarı durumu farklılık göstermektedir.1980'lerden sonra IMF ve Dünya Bankası gelişmekte olan birçok ülkedekendi tasarladığı ekonomi politikalarını uygulama şansı bulmuştur. Uygulananpolitikaların özünde liberalleşmenin, özelleştirmenin, para ve maliye politikalarınınkontrol gücünün ulus devletlerinden alınarak bazı uluslarüstü kurumlaradevredilmesi yatmaktadır. Bu nedenle 1980 sonrası dışa açılma ile birliktegloballeşmenin ülke kalkınmasında büyük rol oynaması sonucu, ulusal iktisadiplanlama önemini kaybetmiş ve hedeflenen rakamlara ulaşılma şansı azalmıştır.Bu bağlamda çalışmanın ana amacı; Türkiye'de uygulanan kalkınmaplanlarındaki ekonomik hedeflerin gerçekleşme düzeylerinin incelenmesi olarakbelirtilmektedir. Ayrıca çalışmada 1963'ten günümüze Türk kalkınma planlarınınteorik açıdan değerlendirilmesine ayrıntılı olarak yer verilmiş olup, 1980 öncesi ve1980 sonrası ekonomik yönden kalkınma planlarının başarı düzeyi ortaya konmayaçalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF REALIZATION LEVELS OF ECONOMIC TARGETS INTHE DEVELOPMENT PLANS IN TURKEYNUR D LBAZABSTRACTSince 1963, ensuring the development of the country through ?Five YearDevelopment Plans? in the guidance of public sector has been tried. However, thesuccess of the development plans applied before 1980 in an atmosphere when aneconomy closed to outside existed, differ from the plans applied in the economyopen to outside after 1980.After 1980?s in many developing countries IMF and The World Bank havefound the possibility to impose their policies of economy designed by themselves. Inthe essence of the applied policies lies hand over of the control power of liberalizm,privatization, money and finance policies from national states to some topinternational institutions. Therefore after 1980 along with opening outside as a resultof big part played by globalisation in the development of a country economicalplanning has lost its importance and possibility of reaching to targeted figures havebeen reduced.In this regard, the main purpose of the study is indicated as the examinationof performance levels of economical targets in the development plans applied inTurkey. In addition, the theoretical assessment of the Turkish development Plansapplied to today since 1963 and the level of succession of the plans before and after1980 have been attempted to be put forward in the study.