4857 Sayılı İş Kanunuda çalışma süreleri ve çalışma şekilleri
Working hours and types of work in Turkish Labor Law 4857
  1. Tez No: 249186
  2. Yazar: İSMAİL KAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHİR GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Ülkemizde de çalışma hayatını düzenleyen kuralların esnekleştirilmesine ilişkin tartışmalar 1990'lı yıllardan itibaren yoğunluk kazanmıştır. 1475 sayılı iş kanununun özellikle çalışma sürelerine ve çalışma şekillerine ilişkin mevcut düzenlemelerinin günün değişen ve gelişen şartlarına cevap veremediği ileri sürülmüştür. Yaşanan gelişmeler karşısında, 1971 yılından bu yana bazı değişikliklerle uygulanmakta olan 1475 sayılı İş Kanunu kaldırılarak, esneklik ve iş güvencesi yaklaşımlarının referans alındığı 4857 sayılı yeni İş Kanunu 2003 yılından itibaren yürürlüğe girmiştir. Çalışmada, yeni İş Kanunundaki çalışma süreleri ve çalışma şekillerine ilişkin yeni düzenlemelere yer verilerek, bu düzenlemelerin Türk İş Hukuku açısından önemi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Discussions about the flexibility of regulations that govern working life in Turkey have been going on since 1990s. It has been put forward that former regulations of Turkish Labor Law 1475 on the working hours were regarded as strict. In the light of the recent improvements, former Labor Law which had several amendments since it came into force in 1971 were removed and new Labor Law 4857 was adopted and came into force since 2003. New Law takes flexibility and job security as its reference. The study discusses regulations of Turkish Labor Law 4857 on working types and hours and their significance for Turkish Labor Law.