Yeni dergi üzerine bir inceleme
Survey on Yeni dergi
- Tez No: 187213
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 381
Özet
Bu çalışmada Ekim 1964 ile Mayıs 1975 tarihleri arasında stanbul'da kesintisiz128 sayı yayımlanan Yeni Dergi, şekil ve muhteva bakımlarından incelenmiştir.Türkiye'de okuyucusunu tanınmış batılı yazarlarla tanıştırma, yabancı yazarlarınönemli eserlerini, özellikle de o dönem için üzerlerinde sıkça tartışılan eserlerini,gündeme getirme, diğer taraftan hiç tanınmamış bazı ülke yazar ve şairlerini özelsayılarla Türk yazın dünyasına kazandırma ve belli yayım politikası etrafında bir arayagelen Türk yazar, şair ve eleştirmenlerinin yazılarını okuyucusuna ulaştırmak amacıylaçıkan Yeni Dergi, diğer sanat edebiyat dergilerinden oldukça farklı bir dergi olmuştur.Yapılan çalışma bir yandan bu farklılığı ortaya koyacak, diğer yandan Yeni Dergi'niniçeriğinin incelenmesiyle edebiyat tarihimiz açısından önemli faaliyetlerin yürütüldüğübu dönemin edebi zevk ve anlayışını yansıtacak pek çok dokümanın gün ışığınaçıkmasına vesile olacaktır.Yeni Dergi üzerine yaptığımız çalışmamızı dört bölüme ayırarak gerçekleştirdik.Giriş bölümünde dönemin sanat ve edebiyat ortamını ayrıca Yeni Dergi'ye gelinceyekadar Türkiye'deki dergicilik faaliyetlerinin yanında bu dergilerin yayım tarihlerini,sayılarını, sahiplerini ve ne zaman yayımdan kalktıklarını gösteren bir de tabloya yerverilmiştir. Yine Giriş bölümünde, Yeni Dergi'nin yayım politikasını daha iyi ortayaçıkartmak için ise aynı dönemde çıkan önemli dergiler hakkında da bilgilere yerverilmiştir. Birinci bölümde Yeni Dergi'nin monografik özelliklerine yer verilmiş, budoğrultuda derginin tarihçesi, mizanpaj yönden biçimsel özellikleri, içeriği ve yazarkadrosu ele alınmıştır. kinci bölümde Yeni Dergi'nin kronolojik tasnifi yapılmıştır.Üçüncü bölümde Yeni Dergi'nin içerik ve tür incelenmesine gidilmiş, dergininiçeriğindeki her yazı titizlikle incelenerek özetlenmiştir. Dördüncü bölümde ise YeniDergi'nin yazar adına fihristi çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Yeni Dergi which published without deduction in stanbulbetween October 1964 and May 1975 has examined as structural and its contenst.Yeni Dergi was very much different than the other literature Journals by itspurposal as on one hnd, In Turkey, to intruduce its readers with famous westernwriters, these western writer?s important Works, espacially the ones which hascoused the discussions by those years to put on the agenda, on the other hant to gainsome unknown writersand poets to the Turkish Literature Word with some specialeditions and to aim at transmitting the writings of the Turkish writers, poets an criticswhom come together with clear definits on literature. This study will expose thisserious difference out and also by examinig the content of the journal to bring out thelarge documents showing the literary flavour of those years wich days include verymuch important activities of literature.This study divided into four chapters. In the introduction chapter; those daysart and literature atmosphere described and beside a shedule attached which showsthe journal activvities in Turkey up to Yeni Dergi, those jurnal?s edition years,publishes, owners and when ended their publishings. Also in the intoduction chapter,we put some informations about the other journals which has published same as inthose years to expose the edition principles of Yeni Dergi beter. In the first chapter,we put the monografic specialities of Yeni Dergi, and in this direction the journal?shistory, structural specialities form the point of mizanpage, contens and writersshown. In the second chapter, Yeni Dergi classificadet as cronogically. In the thirdchapter, yeni Dergi examined as its contents and species, every single writing of thejournal summarrized by fastidious examines. In the forth chapter, the index of thejournal has listed.