İlköğretim okullarında yönetici ve öğretmenler arasındaki iletişim sorunları (Van ili örneği)
Communication problems between headmaster and teachers in primary schools in (Van example)
- Tez No: 187216
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMALETTİN İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
SONUÇ ve ÖNER LERBu başlık altında önce araştırmanın kısa bir özeti verilmekte, bunuaraştırmada ulaşılan sonuçlar takip etmektedir. Ayrıca bu sonuçlara yansıyansorunlara dönük öneriler sunulmaktadır.5. 1. ÖZETBu araştırma, ilköğretim okullarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin,iletişim sorunlarına ilişkin görüşlerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır.Araştırma 2004-2005 Eğitim ve Öğretim yılında Van Belediye sınırlarıiçerisinde bulunan ilköğretim okullarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerikapsamaktadır. Araştırmanın örneklemine, random yoluyla seçilen 20 ilköğretimokulunda görev yapan 53 yönetici, 363 öğretmen olmak üzere toplam 416 yönetici veöğretmen alınmıştır.Araştırmada veri toplama aracı olarak anket uygulanmıştır. Anketihazırlamak amacıyla konu ile ilgili kitap ve makaleler incelenmiş, internet taramasıyapılmış, alanla ilgili uzman görüşüne başvurulmuş ve konu ile ilgili araştırmalar ilebunların veri toplama araçları incelenmiştir. Elde edilen bilgiler doğrultusunda 25soruluk bir anket hazırlanmıştır.Araştırmaya katılan yönetici ve öğretmenlerin cinsiyet, görev ve branşdeğişkenlerine göre belirtilen görüşler arasında herhangi bir farklılık olup olmadığınıtest etmek amacıyla ?t? testi, kıdem değişkenine göre görüşlerin karşılaştırılmasındatek yönlü değişkenlik çözümlemesi (Varyans analizi) kullanılmış, görev değişkeninegöre görüşlerin karşılaştırılmasında ise Mann-Whitney U testinden yararlanılmıştır.Anlamlılık düzeyi de . 05 olarak alınmıştır.Araştırmada elde edilen veriler, görev, cinsiyet, branş ve kıdemdeğişkenlerine bağlı olarak incelenmiştir.Yapılan bu araştırma, ilköğretim okullarında görev yapan yönetici veöğretmenlerin, eleştirel düşünme, empati kurma, bilgi paylaşımı ve işbirliği91konularında ciddi problemler yaşadıklarını ortaya koymuştur. Genel olarak, Van ilmerkezinde görev yapan yönetici ve öğretmenler arasında sağlıklı bir iletişimolmadığı izlenimi edinilmiştir.Yaptığımız çalışmada yöneticiler öğretmenlere göre daha olumlu görüşbildirmişlerdir. Öğretmenler ise genelde bir çok ifadeye düşük düzeyde katılımgöstererek, yöneticilerle aralarındaki iletişimi yeterli ve etkili olmadığınıbelirtmişlerdir.Bilgi ve iletişim olmadan okulların sağlıklı işlemesi ve geleceğinTürkiye'sine sahip çıkacak vasıflı insanlar yetiştirmesi mümkün değildir. Eğitiminkalitesini artırmak ve nitelikli gençler yetiştirebilmek için okullarımızda sağlıklı veetkili iletişim ortamı yaratmalıyız.5. 2. SONUÇAraştırmada şu genel sonuçlara ulaşılmıştır:I. Anket maddelerine belirtilen görüşlerle ilgili olarak şu genel sonuçlaraulaşılmıştır:a) Yönetici ve öğretmenler en yüksek katılımı ?yöneticiler, sözlü ve yazılımesajları öğretmenlere zamanında ulaştırırlar? ifadesi ile ?yönetici ve öğretmenlerkarşılıklı olarak birbirine saygı gösterirler? ifadelerine göstermişlerdir.b) Yönetici ve öğretmenler en düşük katılımı ise ?yönetici ve öğretmenler,iletişim sırasında kendilerini birbirlerinin yerine koyarak, anlamaya çalışırlar. ? ve?yönetici ve öğretmenler ders dışı sosyal içerikli toplantılarda bir araya gelirler. ?ifadelerine göstermişlerdir.II. Görev değişkenine bağlı olarak yapılan t-testi sonucunda şu genelsonuçlara ulaşılmıştır:a) Yöneticiler, öğretmenlerle ilişkilerini yansıtan tüm ifadelereöğretmenlerden daha olumlu görüş belirtmişlerdir. Yönetici ve öğretmen görüşleriarasındaki fark genelde istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
This investigation has focused on the perspectives of teachers and managersworking in primary schools about that communication problems.The scope of the investigation includes teachers and managers in theseschools within the boarders of Van municipality in the curricular year of 2004 -2005.To the sampling of the research ,a total of 416 teachers and managers ( 53managers and 363 teachers) working in 20 different primary schools wereredundantly selected .Questionnaire as a part of the collection of data for the research was appliedin order to prepare the questionnaire articles and books related with the subjects wereexamined internet scannings were made , references were made to the expertspecialized in the subject and the data collecting resources were analyzed and 25questions of a questionnaire were prepared .In order to determine whether there existed any difference between theperspectives specified according to gender posed and branch of managers andteachers included in the investigation ?t? test was conducted. Variance analysis wasmade in order to compare the perspectives according to seniority variant . Mann-Whitney U test was conducted in order to compare the views according to theoccupation variant. The significance level was taken as 05.The data obtained in the research will analyzed depending on post genderbranch and seniority variants. After we conducted this research serious problems incooperation , knowledge share , empathy , critical thinking of managers and teacherswere observed .And it became evident that there did not exist a healthycommunication between teachers and managers working in Van city center .With theresults of our study we came to that conclusion that managers reported much morepositive perspective whereas teachers should a lower interest and said that aneffective communication did not exist between teachers and managers .Without establishing an environment of knowledge and communication to beshared among the staff in the schools. It will not be possible to obtain prospectivequalitated people in Turkey. In order to enhance the quality of our schools aneducation policies and in order to bring up knowledgeable youth a health andeffective environment in our schools should be created.