İlköğretim okullarında görev yapan yöneticiler ve öğretmenler arasındaki iletişimde yöneticiden kaynaklanan engeller
The obstacles which comes from the principle causes the lack of communication between the priciples and the teachers working in primary schools
  1. Tez No: 219591
  2. Yazar: HAYATİ OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmada; ilköğretim okullarında yönetici ve öğretmenler arasındaki iletişimde yöneticiden kaynaklanan engellerin neler olduğunu ortaya çıkarmak ve bu engellere ilişkin çözüm önerileri getirmek amaçlanmıştır.Araştırma İstanbul ili Anadolu yakasında bulunan resmi özel ilköğretim okullarında görev yapan 215 öğretmen üzerinde gerçekleştirilmiştir. Anket sonuçlarının yorumlanmasına geçilmeden önce bu araştırmada geçen her türlü kavram açıklanmıştır. İletişimin sürecinden iletişim engellerine, okullarda yönetici ve öğretmen iletişimine yer verilmiştir.Bu araştırmada ilköğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin yöneticiden kaynaklanan engelleri, cinsiyet, medeni durum, görev yapılan kurum, yaş, eğitim durumu, meslekteki kıdemi, çalışılan öğretim kademesine göre farklılıkları incelenmiştir.Bu araştırmada veriler öğretmen ölçeği anketi ile toplanmış verile SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Anketler okullar ziyaret edilerek öğretmenlere uygulanmıştır. Anket toplam 30 sorudan oluşmaktadır. Veriler aritmetik ortalama, frekans % (yüzde), t ? testi, Anova (Tek Yönlü Varyans Analiz), scheffe testi ile analiz edilerek yorumlanıştır.Araştırma sonucunda ilköğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin yöneticiden kaynaklanan iletişim engelleri cinsiyet, medeni durum, görev yaptığı kurum, yaşı, eğitim durumu, mesleki kıdem, çalıştığı öğretim kademesine göre anlamlı farklılık gösterirken yaşa göre anlamlı farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
The obstacles which comes from the principle causes the lack of communication between the principles and the teachers working in primary schools.The aim of this research is to enlighten the reasons of the communication difficulties between the teachers and the principles and to find some solutions to these obstacles..The research is held in Anatolian part of İstanbul?s public and private schools by 215 teachers.Before interpreting the survey results, each of the notion is revealed. Different subjects are taken part in this research such as; Commununication procedure, communication obstacles, way of communication between the principles and the teachers in schoolsIn that research diffrent types of discriminations are examined such as; teachers in primary schools obstacles? with the principle, sex, marital status, the school, age, education status, time of service in profession and differences between the education degrees (grade) that are worked in.In that research the datas are collected by the teacher scales inquiry and the datas are analysed with using SPSS packet programme.The inquiries are applied to the teachers by visiting the schools they are working.The inquiries are composed of 30 questions. The datas are interpreted by analysing the arithmetic mean, frequency % ( percentage), t-test, Anova(one way variant analyse)scheffe test.As a result of the research,within the teachers working in primary schools communication obstacles don?t show significant difference depending on `?the school?? worked for,sex, marital status, age, education status, service in profession, and difference between the education degrees(grades) worked in, but it shows significant difference depending on the age.