İlköğretim okullarında yöneticiler ile öğretmenler arasındaki iletişim sorunları: İstanbul ili Gaziosmanpaşa ilçesi örneği
Communication problems between the administrators and the teachers in primary education: The example of Gaziosmanpaşa district, Istanbul
- Tez No: 308699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET KIRIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmanın genel amacı; İstanbul ilinde ilköğretim okullarında görev yapan öğretmen ve yöneticileri arasındaki ilişki ve iletişim düzeyini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda hazırlanan anket İstanbul ili Gaziosmanpaşa ilçesinde, 2007-2008 eğitim öğretim yılında eğitim veren 18 ilköğretim okulunda görev yapan 56 yönetici ve 478 öğretmene uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama araçları ile elde edilen bilgilerin çözümlenmesi SPSS 15 paket programı kullanılarak bilgisayar ortamında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is find out the relation and communication level between the administrators and teachers who work in Primary Education Schools in İstanbul. For this aim, the questionnaire is applied to the 478 teachers and 56 administrators of 18 Primary Education School in Gaziosmanpaşa, İstanbul during 2007-2008 educational year.In this study, the analysing of information with the help of data collection tools was done by using SPSS 15 packet programme. In this study, Alfa Coefficient (Coranbach Alfa), frequency and percentage definer, arithmetic average and standard deviation statistics, analysis of variance and correlation analysis were used.