Tarih öğretmenlerinin yansıtıcı öğretmen özelliklerine sahiplik düzeyi Van örneği
The History teacher's ownership degree of properties of reflective teachers sample of Van
- Tez No: 187225
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
SONUÇ VE ÖNER LER5.1. ÖZETBu araştırmada, ortaöğretim okullarında görevli tarih öğretmenlerin yansıtıcıöğretmen özelliklerine ne düzeyde sahip olduklarını belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırmada, tarih öğretmenlerinin yansıtıcı öğretmen özelliklerine nedüzeyde sahip olduklarını, katılımcıların genel dağılım özellikleri,öğrencilerin tarih dersi öğretmenlerini ne düzeyde yansıtıcı bulduklarınailişkin sorularına cevap aranmıştır.Araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanınproblemi, amacı, önemi, varsayımları, sınırlılıkları ve araştırmada kullanılan birtakımkavramların tanımları verilmiştir.kinci bölümde araştırmanın kuramsal temellerine yer verilmiştir. Bu bölümon alt başlıktan oluşmaktadır. Birinci alt bölümde; yansıtıcı öğretimin tanımı vegeleneksel ve yansıtıcı öğretmen özellikleri, ikinci alt bölümde; yansıtıcı düşünmemodeli ve yansıtıcı düşünmenin diğer düşünme türleri arasındaki ilişkisi, üçüncü altbölümde; yansıtma alanları, dördüncü alt bölümde; yansıtıcı düşünme ve öğretmen,beşinci alt bölümde yansıtıcı düşünmeyi öğrenme, altıncı alt bölümde; yansıtıcıdüşünmeyi geliştirme yaklaşımları, yedinci bölümde yansıtıcı düşünmeyi geliştiricibir eğitim programın özellikleri, sekizinci alt başlıkta yansıtıcı düşünmeyi göstermeyolları, dokuzuncu alt başlıkta öğretmenlerin yansıtıcı düşünme becerilerinigeliştirme yaklaşımları, onuncu alt başlıkta ise; yansıtıcı öğretimin neden yararlıolduğu üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde araştırma sürecinin açıklandığı yöntem bilgilerinedeğinilmiştir. Araştırma genel tarama modeline göre yapılmıştır. Araştırmanınevrenini Van il merkezinde bulunan ortaöğretim okullarında çalışan öğretmenlerdir.Araştırmanın örneklemi ise araştırma kapsamında yer alan tarih öğretmenlerininderslerine girmiş oldukları 150 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada istatistikselteknik olarak; frekans(f), yüzde(%),aritmetik ortalama( x ),?t? testi ve Mann WhitneyU testi kullanılmıştır.Araştırmanın dördüncü bölümü araştırma sonunda elde edilen bulgulara vebulguların yorumlanmasına ayrılmıştır. Bulgular öğretmen- öğrenci görüşlerinegöre, öğretmenlerin cinsiyet, yaş ve öğrencilerin cinsiyetlerine göre yorumlanmıştır.Araştırmanın son bölümünde ise; araştırmanın özeti, sonucu ve bu sonuçlaradayanılarak yapılan öneriler sunulmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed that the characteristics of reflective teachers who areon duty in secondary schools as history teachers and at what level they are capableof these characteristies.In this study, the questions which the history teachers who have reflectivecharacters and at what level they are capable of these characteristics, the generaldistribution characteristics of the joiners, in what level the history teacher have thecharacteristic of as a reflective teacher, the students in what levels they have foundthe history teachers reflecting the subjects have been answered.This study consists of five sections. In introduction section, it is given theproblem, aim, emphasis, limitations of the study and the definitions of relevantconcepts mentioned in it are is handled here.In second section, the theoretical basement concerned with the subject of thestudy has been manipulated. This second section consists of ten subsections. In firstsubsection, the definition of the reflecting teaching and traditional and thecharacteristics of reflective teachers, in the second subsection, the model of thereflecting thought and the relation between reflecting thought and the other kinds ofthinking, in third subsection, the areas of reflecting, in fourth subsection thereflecting thought and the teacher, in fifth subsection learn the reflecting thought , insixth sub section to develop approaches of the reflecting thoughts, in seventh subsection the characterics of education programme which develops the reflectivethought, in eight subsection to show the ways of reflective thought in ninth sub-section, the approach of skill of the teachers to enhance themselves, in tentsubsection it is pointed out that why the reflecting teaching is so important.In third section, it has been included the process informations in that theprocess of the research is explained. The study, as a descriptive analysis, is a kind ofa general scanning model. The scope of the study are the teachers laboured atprimary schools in the center of Van province and also the sampling of the studyconsists of 150 students chosen by random, laboured at central primary school inVan which the history teachers join their lesson. In the study, as a statistical technic,frekans (f), percent (%), arithmetic average ( x ), ?t? test and Mann Whitney U hasbeen used.In fourth section of the study, has been devoted to the findings obtained bythe research and the interpretation of these findings. These findings have beeninterpreted as the sexuality of the teachers, ages, and according to the sexuality ofthe students, and also the relationship between students and teachers.In the last section, the goal, the result of the study and released statementsrelied on these findings has been presented.