Tarih çalışmalalarına kaynak olarak Tercüman, Cumhuriyet, Milliyet, Hürriyet gazetelerinde Kıbrıs sorunu (1954- 1974)
The Cyprus Problem (1954- 1974) In Tercüman, Cumhuriyet, Milliyet, Hürriyet as a source to history studies
- Tez No: 187232
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEKİR KOÇLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 563
Özet
ÖZETTarih Çalışmalarına Kaynak Olarak Tercüman- Milliyet- Cumhuriyet-Hürriyet Gazetelerinde Kıbrıs Sorunu (1954- 1974) adlı bu çalışmamızda, 1950'liyıllardan sonra ülke gündeminde önemli bir yer tutan Kıbrıs Sorunu'nun Türkbasınına yansımalarını bilimsel bir yaklaşımla ele almaya çalıştık.Bu çalışma giriş, iki ana bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. KıbrısSorunu'nun tarihsel alt yapısını ortaya koymak amacıyla giriş bölümünde, 1974yılına kadar Kıbrıs tarihi genel olarak ele alınmıştır.Asıl konumuzu oluşturan ?Tercüman, Milliyet, Cumhuriyet, Hürriyet?gazetelerinin Kıbrıs ile ilgili haberleri gün, ay ve yıl olarak Birinci Bölüm'deözetlenmiştir. Söz konusu haberler 1954-1974 yılları arasını kapsamaktadır.İkinci Bölümde adı geçen gazetelerde yer alan Kıbrıs konusu ile ilgili köşeyazıları incelenerek özetlenmiştir.Sonuç bölümünde ise Kıbrıs sorunu ile ilgili basında çıkan haber ve köşeyazılarının, genel bir değerlendirmesi yapılarak, gazetelerin Kıbrıs'a bakış açılarıortaya konmaya çalışılmıştır. Ayrıca adı geçen gazetelerin soruna yaklaşımlarıkarşılaştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As the title suggests, the purpose of this study is to try to discuss and analyzethe reflections of Cyprus issues which has occupied an important place in Turkey?spolitical life at national as well as international levels.The study consists of four chapters. The introductory chapter deals with thehistorical backgrounds of Cyprus and Cyprus issue prelude to Turkish militaryintervention in 1974.The news about Cyprus on national press between 1954 and 1974, namelyTercüman, Milliyet, Cumhuriyet and Hürriyet, forms the backbone of our subject. Inchapter I, the news on the issue in those daily national newspapers are classified andsummarized on daily, monthly and annual grounds.The second chapter deals mainly with the comments written by prominentcolumnists of the four newspapers. Their comments on the issues are classified andsummarized with lengthy excerpts.In the last chapter the general approaches and perspectives of the newspaperson the issue are compared and interpreted.