Tarih çalışmalarına kaynak olarak Tercüman Gazetesi'nde ASALA' (1973-1985)
ASALA in Tercüman Newspaper as a resource to the historical studies (1973-1985)
  1. Tez No: 257433
  2. Yazar: M. FATİH AKBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR KOÇLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
ASALA özelinde Ermeni tedhiş hareketleri 1973'ten sonra Türkiye ve Dünya gündeminde önemli yer kaplamış ve Türk basını bu tarihlerden sonra Asala ve Ermeni terör örgütlerinin faaliyetlerine büyük ilgi göstermeye başlamıştır.Bu dönemde yayın hayatını devam ettiren Tercüman Gazetesi de Türk basınına mensup olmasının yanı sıra Milliyetçi-Muhafazakâr çizgisi nedeniyle meseleye hassasiyetle yaklaşmıştır.Tarih Çalışmalarına Kaynak Olarak Tercüman Gazetesi'nde ASALA (1973- 1985) adlı bu çalışmamızda, Tercüman Gazetesi'nin ASALA'ya bakış açısı ortaya konmaya çalışılmış ve bu maksatla 1973?1985 yılları arasında Tercüman Gazetesinde çıkan toplam 518 haber ile 96 köşe yazısı, anlatılmak istenen konu ön plana çıkarılarak özetleme yapılmıştır.Tezimizin oldukça uzun olması nedeniyle okuyucunun haber ve köşe yazılarına daha rahat ulaşabilmesi için haber ve köşe yazıları indeksi bölümü oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
ASALA Armenian terrorization movements have become an important topic in Turkish and World agenda after 1973 and Turkish Press has started to interested in activities of Asala and Armenian terror organizations after these dates.At this period of time the Newspaper which was called Tercüman approached to the topic with real sensitivity because of his Nationalist-Conservative line and belonging to the Turkish Press.In our study called ın Tercüman Newspaper, A Source For History Studies, ASALA (1973-1985), Tercüman Newspaper?s point ot viev to Asala problem is tried to bring up, and with this rim some summarizes are done from 518 news and 96 articles which were published in Tercüman Newspaper between 1973 and 1985.There is a chapter of news and articles for reuder to reach easily to these articles and news.