Toplam kalite yönetiminin etkinliğinde kalite kontrol çemberlerinin rolü: Askeri okullar uygulması
The role of quality control circles in effectiveness ot total quality management: A case study of military schools
- Tez No: 187251
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kurum : Z.K.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Ana bilim DalıTez Başlığı : Toplam Kalite Yönetiminin Etkinliğinde Kalite KontrolÇemberlerinin Rolü: Askeri Okullar UygulamalarıTez Yazarı : Bülent ŞahinTez Danışmanı : Yrd. Doc. Dr. Halil YıldırımTez Türü : Yüksek Lisans Tezi, 2005Sayfa Adedi : 108ÖZETBaşlangıçta tüm ihtiyaçlarını kendisi karşılayan insan, toplumsal hayatageçişle birlikte ihtiyaçları artmış ve bu ihtiyaçlarını üretmek üzere bir çok firmaortaya çıkmıştır. Zamanla firmaların çoğalması ve insan zekası ile her alandayaşanan gelişmeler üretimde ve müşteri tatmininde kalite anlayışını ön planaçıkarmış,neticesinde de firmalar arasında kıyasıya bir rekabet yaşanmaya başlamıştır.Bu acımasız rekabet ortamında firmalar ayakta kalabilmek ve en iyiolabilmek için yeni yöntemler aramaya başlamıştır. Bu arayışlar sonucunda İkinciDünya Savaşı sonrası Japon mucizesi olarak ortaya çıkan Toplam Kalite Yönetimi(TKY), ABD ve Avrupa olmak üzere tüm dünyaya yayılmaya başlamıştır.İnsan ve müşteri odaklı,üretim süreçlerinde tüm çalışanların yer aldığı vesürekli iyileştirmeyi öngören bu yeni yönetim anlayışı, başlangıçta daha çok karamaçlı kuruluşlarda uygulanmıştır. Ancak bu yeni yönetim anlayışının başdöndürücü başarısı hissedildikçe her alanda uygulanabileceği anlaşılmıştır.Sistemin özü, vizyonla bütünleşmiş insan topluluğunun, kendilerinin bizzatiçinde bulundukları ortamları, işleri daha da iyileştirmeleridir.Bu amaçla birkuruluşta TKY kültürünü oluşturabilmek ve yaşatabilmek için kuruluşun var oluşamacına yönelik vizyon ve misyon hazırlanmalı, TKY felsefesini özümsemiş lider,kalite yönetim kurulu ve kalite çemberlerinin oluşturulması gerekmektedir.Kuruluşun varoluş amacına uygun olarak belirlenmiş vizyon ve misyonlabirlikte iyi bir şekilde teşkilatlanmış olan TKY organizasyonu içinde oluşturulan, iyibir eğitim ve TKY felsefesini özümsemiş bir üst yönetimin desteğini alan kaliteçemberleri, iç ve dış müşteriyi memnun edebilecek kaliteyi yakalayarak mensubuoldukları kuruluşa faaliyet gösterdikleri sektörde rakiplerine önemli bir rekabetavantajı sağlayacaktır.Anahtar Kelimelerİnsan Odaklılık, Sürekli İyileştirme, Kalite Çemberleri, TKY, Kalite.
Özet (Çeviri)
Institution : Z.K.U., Institue of Social Sciences, Department ofManagementTitle : The Role of Quality Control Circles in Effectiveness ofTotal Quality Mangament: A Case Study of MilitarySchoolsAuthor : Bülent ŞahinAdviser : Asst. Prof. Dr. Halil YıldırımType of Thesis / Year : MSc. Thesis, 2005Page Number : 108ABSTRACTAs the mankind moved towards a social life, the needs of mankind grew andfirms came into existence to satisfy these increasing demands. Increasing number ofcompeting firms and innovations achieved brought quality in the foreground both inproduction and customer satisfaction, which created another major contest betweenfirms.In this bitter competition environment, firms have been seeking newstrategies to best and to survive. As a result of this search, following World War II,Total Quality Management (TQM), the Japanese miracle, began to spread throughoutthe world, especially in US and Europe.Focused on human and costumers, this new management approach, whichdemands participation of all employees and continuous improvement, was mostlyadapted to the for-profit organizations. As the great promises of this managementapproach has been understood better, it has become clear that the approach could beapplied to any organization.In the heart of the approach there lie the efforts of all employees, who wereintegrated with the vision, to improve the environment and processes they are part ofmore and more. In order to create a TQM culture in an organization a well-definedmission and a vision is required in addition to the leader who adopted the TQMphilosophy, the quality board and the quality circles.Quality circles, which are supported by a well educated management thatadopted the TQM philosophy and established a well organized TQM set-up that isfounded in accordance with the organizations mission and vision; will provide amajor competitive advantage to the organization they are part of against thecompetitors in their industry by achieving a quality level that will satisfy interior andexterior customers.KeywordsHuman Centered, Continuous İmprovement, Quality Circles, TQM, Quality.