Arapça dilbilgisi ile ilgili Türkçe yazılmış kitapların Arapça öğretimi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Turkish written arabic grammer books in terms of Arabic teaching
- Tez No: 187252
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Giris, iki bölüm ve sonuçtan olusan bu çalısma, Türkçe yazılmıs Arapça dilbilgisi kitaplarının Arapça ögretimi açısından bir degerlendirilmesidir. Ayrıca bu çalısmada, kitapların Arapça ögretimine katkıları ve birbirinden farklı yönlerini ortaya koymak amaçlanmıstır. Giris bölümünde, çalısmanın önemi, amacı, alanı ve Arapça dilbilgisinin tarihsel gelisimi yer almaktadır. Birinci bölümde ise, Türkçe yazılmıs Arapça dilbilgisi kitaplarının incelenmesi yapılmaya çalısılmıs ve bu kitaplarla ilgili elestiriler getirilmistir. kinci bölümde; Türkçe yazılmıs Arapça dilbilgisi kitaplarının Arapça ögretimine katkısı ve birbirinden farklı yönleri ortaya konmaya çalısılmıstır. Ayrıca bu bölümde Arapça dilbilgisi ögretiminde örnek bir ögretim programı denemesi yapılmıstır. Sonuç bölümünde, çalısmanın genel bir degerlendirilmesi yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
This study, consisting of an introduction, two chapters and a conclusion, is an evaluation of Arabic grammar books written in Turkish, in terms of Arabic teaching. Additionally, the contributions of the books to Arabic teaching, and different aspects of these books are goaled to be revealed. In Introduction Part, the importance, the aim and the scope of the study; and also the historical development of Arabic grammar are mentioned. Chapter one involves the examination of the Turkish written Arabic grammar books and criticism as regards to those books. In Chapter two, the contribution of Turkish written Arabic grammar books to Arabic teaching, and their differences from each other are tried to be presented. And also, a sample teaching program for Arabic teaching is made. In Conclusion Part, a general review of the study is presented.