Silahlı Kuvvetler Bando Okulları Komutanlığı'nda görev yapan trompet öğretmenlerine ödüllendirme becerisinin kazandırılmasında bilgilendirme ve dönüt verme süreçlerinin etkililiğinin incelenmesi
An Investigation on the efficiency on informing and giving feedback processes in trumpet instructors acquisition of rewarding skills at the armed forces Military Band Schools Command
- Tez No: 187257
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
87ÖZETBu araştırmada Silahlı Kuvvetler Bando Okulları Komutanlığında görevyapan trompet öğretmenlerine, öğrencilerin trompet eserlerini kurallara uygun çalmadavranışlarını ödüllendirme becerilerinin kazandırılmasında bilgilendirme ve dönütverme süreçlerinin öğretmenlerin ödül kullanma sıklığını arttırmalarında veöğretmen ödüllerindeki değişikliğin öğrencilerin trompet eserlerini kurallara uygunçalma davranışlarında artışa yol açıp açmadığını belirlemek amaçlanmıştır.88Araştırmanın deneklerini Silahlı Kuvvetler Bando Okulları Komutanlığındagörev yapan 3 trompet öğretmeni ve bu öğretmenlerden ders alan 11 trompetöğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada öğretmenlerin, öğrencilerin trompet eserlerinikurallara uygun çalma davranışlarını ödüllendirme becerilerini arttırmak amacıylabilgilendirme materyali hazırlanmıştır. Araştırmada verilerin toplanabilmesi içinöğrenci ve öğretmen hedef davranışları belirlenmiştir. Öğretmen hedef davranışlarızaman aralığı kayıt tekniği ile hedef davranış kayıt formu kullanılarak kayıtedilmiştir. Öğrenci hedef davranışlarının kaydı için öğrenci hedef davranış kayıtformu geliştirilmiş, öğrencilerin trompet eserlerini kurallara uygun çalmadavranışları geliştirilen bu forma göre sayılmıştır.Araştırmada tek denekli araştırma yöntemlerinden değişen koşullar deseni(A,B,C) kullanılmıştır. Değişen koşullar deseni araştırmada başlama düzeyi (A),bilgilendirme evresi (B) ve dönüt verme evresi (C) biçiminde desenlenmiştir.Araştırmada başlıca şu bulgulara ulaşılmıştır; bilgilendirme ve dönüt vermesüreçlerinin başlama düzeyi kayıtlarına göre ödüllendirme düzeyi düşük olan birincive ikinci öğretmenlerin ödüllendirme becerilerinin arttırdığı, ödüllendirme düzeyiyüksek olan üçüncü öğretmenin ödüllendirme davranışı üzerinde dikkate değer birdeğişiklik yaratmadığı görülmüştür. Bilgilendirme ve dönüt verme süreçlerininuygulandığı eğitim programı ayrıca öğrencilerin trompet eserlerini kurallara uygunçalma davranışında önemli düzeyde artışa yol açmıştır.ABSTRACTThis study aims to investigate whether the procedures of informing andgiving feedback about how the teachers reward their students would increase toreward and to play trumpet appropriately and perform musical work as it is expectedin the Army Band Schools Command or not.
Özet (Çeviri)
88Araştırmanın deneklerini Silahlı Kuvvetler Bando Okulları Komutanlığındagörev yapan 3 trompet öğretmeni ve bu öğretmenlerden ders alan 11 trompetöğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada öğretmenlerin, öğrencilerin trompet eserlerinikurallara uygun çalma davranışlarını ödüllendirme becerilerini arttırmak amacıylabilgilendirme materyali hazırlanmıştır. Araştırmada verilerin toplanabilmesi içinöğrenci ve öğretmen hedef davranışları belirlenmiştir. Öğretmen hedef davranışlarızaman aralığı kayıt tekniği ile hedef davranış kayıt formu kullanılarak kayıtedilmiştir. Öğrenci hedef davranışlarının kaydı için öğrenci hedef davranış kayıtformu geliştirilmiş, öğrencilerin trompet eserlerini kurallara uygun çalmadavranışları geliştirilen bu forma göre sayılmıştır.Araştırmada tek denekli araştırma yöntemlerinden değişen koşullar deseni(A,B,C) kullanılmıştır. Değişen koşullar deseni araştırmada başlama düzeyi (A),bilgilendirme evresi (B) ve dönüt verme evresi (C) biçiminde desenlenmiştir.Araştırmada başlıca şu bulgulara ulaşılmıştır; bilgilendirme ve dönüt vermesüreçlerinin başlama düzeyi kayıtlarına göre ödüllendirme düzeyi düşük olan birincive ikinci öğretmenlerin ödüllendirme becerilerinin arttırdığı, ödüllendirme düzeyiyüksek olan üçüncü öğretmenin ödüllendirme davranışı üzerinde dikkate değer birdeğişiklik yaratmadığı görülmüştür. Bilgilendirme ve dönüt verme süreçlerininuygulandığı eğitim programı ayrıca öğrencilerin trompet eserlerini kurallara uygunçalma davranışında önemli düzeyde artışa yol açmıştır.ABSTRACTThis study aims to investigate whether the procedures of informing andgiving feedback about how the teachers reward their students would increase toreward and to play trumpet appropriately and perform musical work as it is expectedin the Army Band Schools Command or not.89The subject population of this study consisted of 3 trumpet instructors at theArmy Band Schools Command, and 11 cadets being instructed by these 3 instructors.Within the content of the study, a teacher informing material was designed in aneffort to increase the skills of rewarding students? behaviors in playing the trumpetmusical work in accord with the rules. During the data collection processes targetbehaviors for both instructors and students were predefined. Instructors? targetbehaviors were recorded by means of time interval record technique through a targetbehavior record form. In order to keep the record of students? target behaviors,students? behaviors record form was designed, and students? appropriateperformances of playing the musical works with trumpet were counted via this form.In the study, among single subject research methods, changing conditionspattern (A,B,C) was made use of. The changing conditions pattern was organized inthe study with the following items: baseline (A), informing phase (B), and feedbackphase (C).This research revealed the following findings: according to the records ofbaseline, the processes of informing and giving feedback lead to development inrewarding skills of first and second instructor with low levels of rewarding skills.There was not significant change in the rewarding skills of the third instructor with ahigh level of rewarding skills. There were significant developments in students?appropriate playing behaviors in the education program where informing andfeedback were applied.