Erken öğrenme becerileri değerlendirme aracının Tokat örnekleminde 48-66 aylık Türk çocuklarına uyarlanması
An application of test of early learning skills to Turkish children among 48-66 months in Tokat
  1. Tez No: 187256
  2. Yazar: NURAN BAŞARAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADALET KANDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZETBu araştırma erken öğrenme becerilerini değerlendirme aracının 48-66 Ay Türkçocuklarına uyarlamak amacıyla yapılmıştır. Kullanılan ölçek Toronto üniversitesinden Dr. J.Somwari tarafından 1977 de geliştirilmiş ve ilk kez Kanada' da 20.088 çocuğun katıldığı(rasgele seçilmiş) bir gruba uygulanmıştır. Ölçek araştırmacı tarafından Kanada'dangetirtilerek Türkçeye uyarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Tokat il merkezinde bulunanresmi, özel ve kuruma bağlı okul öncesi eğitim kurumlarından 48-66 aylık olan 114 ü erkek86 sı kız olmak üzere toplam 200 çocuk oluşturmuştur.Örneklem grubunda yer alan okullarda öğretmenlerden düşünme, dil ve matematikbecerileri bakımından en iyi 5 ve en zayıf 5 öğrenciyi belirlemeleri istenmiş daha sonra buöğrencilerin düşünme, dil ve matematik becerileri karşılaştırılmıştır. Burada öğretmeninobjektif değerlendirme kriteri de ölçülmüştür. Güvenilirlik için; KR-20 iç tutarlılık katsayısıhesaplanarak Sperman Brown iki yarı test korelâsyonuna bakılmış. Bu korelâsyona, uygulamagrubundan seçilmiş olan bir grup çocuğa bir ay (4 hafta) sonra testin tekrar uygulanması veikinci uygulama sonuçlarının önceki uygulama sonuçları ile karşılaştırılmasıyla bakılmıştır.Her bir maddenin geçerliliği içinde madde analizleri yapılmıştır. Bu amaçla madde testkorelâsyonuna bakılmış, ayrıca test puanına göre oluşturulan üst %27 ve alt %27 lik gruplarınmadde ortalama puanları arasındaki farkların anlamlılığı test edilmiştir.Erken öğrenme becerileri testinin düşünme, dil ve sayı alt ölçeğinin maddeanalizlerine göre üst % 27 ve alt % 27'lik grupların madde ortalama puanları arasındakifarkların t testiyle karşılaştırıldığında anlamlı çıkması maddelerin çocukları ölçülen zihinselbeceriler, dil becerileri ve sayı becerileri bakımından ayırt ettiğini gösterdiği sonucu ortayaçıkarmıştır. Tüm alt testler için hesaplanan tek uygulamaya güvenilirlik katsayılarındandüşünme α=.73, KR-20=.72, Spearman Browvn iki yarı test korelasyonu. 69'dur. İkiuygulamaya dayalı test-tekrar test korelasyonu ise .76'dır. dil becerisi için, .51, KR-20=.0.51,Spearman Browvn iki yarı test korelasyonu. 57'dir. İki uygulamaya dayalı test-tekrar testkorelâsyonu ise. 58'dır. sayı için α=.80, KR-20=.80, Spearman Brown iki yarı testkorelasyonu. 78'dir. İki uygulamaya dayalı test-tekrar test korelasyonu ise. 85'dir. Toplamtest içinse: α=.86, KR-20=.90, Spearman Brown iki yarı test korelasyonu. 80'dir. İkiuygulamaya dayalı test-tekrar test korelâsyonu ise. 89'dur.Testin düşünme, dil ve sayı becerileri açısından güvenirlik katsayılarının oldukçayüksek olduğu belirlenmiştir. Erken öğrenme becerileri ölçeğinin düşünme, dil ve sayı alttestleri birleştirildiğinde ve toplam puan bu alt üç test üzerinden hesaplandığında kalan 43madde için madde güçlüklerinin 11 ile 54 arasında değiştiği ve aralarındaki ilişkinin testinkullanılabilirliğine hizmet ettiği görülmüştür.Yapılan t testi sonucu erkek ve kızların testin toplam ve üç boyutundan elde edilen puanlararasında cinsiyete göre anlamlı farklar bulunmadığı görülmüştür.Bu araştırmada geçerlilik ve güvenilirlik analizleri ile uyarlaması yapılan ölçmearacının Türkiye de 48-66 aylık çocukların düşünme, dil ve sayı becerilerinin ölçülmesindekullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe test of early learning skills developed by Dr. Somwari (1977) was used toevaluate the early learning skills of Turkish children whose ages ranged 48-66 months. Thefirst application of this test was performed by Dr. Somwari for randomly-selected 20088Canadian Children. The test was brought from Canada and adapted by the author of this thesisto Turkey in terms of Turkish language grammar, units, culture, etc. The sampling groupconsisted of 114 boys, 86 girls (Total 200) . The children were attending to private and publicpreschools.The teachers in the selected preschools were asked to determine five children havingthe best performance and five children having the weakest performance in the skills ofthinking, language and number in their groups based on their experiences. After this, theirchoices were compared to the test results to observe the objective evaluation criteria of theteachers. For reliability evaluation, internal consistency coefficient (KR-20) was calculatedand the Sperman Brown correlation coefficient was performed. A group of children whocompleted the test were asked to complete the same test again after one month (4 weeks).Their performances in both test administrations were correlated for comparison. Item analysiswas done to determine the validity of each item in the test subgroups. For this purpose, itemtest correlation was checked. Based on the test scores of children, the children group havingthe upper 27 % ones of all scores and the children group having the lower 27 % ones of allscores were determined. The average item scores of both groups were analyzed by t-test todetermine statistically significance of difference between them.Average item scores of both the children having the upper 27 % ones of all scores andthe children group having the lower 27 % ones of all scores were found to be statisticallydifferent from each other in all subtest groups of thinking, language and number. Thus, theitems in the test of early learning skills used in this study did significantly differentiate theskill levels of children in thinking, language and number. The first administration of the testgave reliability coefficients for thinking skill as α of 0.73, KR-20 of 0.72 and the two-sidedSperman Brown correlation of 0.69. The test repetition correlation was 0.76 for thinking.The first administration of the test gave reliability coefficients for language skill as α of0.51, KR-20 of 0.51 and the two-sided Sperman Brown correlation of 0.57. The testrepetition correlation was 0.58 for language. The first administration of the test gavereliability coefficients for number skill as α of 0.80, KR-20 of 0.80 and the two-sidedSperman Brown correlation of 0.78. The test repetition correlation was 0.85 for number.The first administration of the test gave reliability coefficients for total test as α of 0.86,KR-20 of 0.90 and the two-sided Sperman Brown correlation of 0.80. The test repetitioncorrelation was 0.89 for total test.The reliability coefficients for all subtest groups (thinking, language and number) werefound to be very high. When the subtest groups were combined and total scores werecalculated based on the scores of all subtest groups, the item difficulty levels changedbetween 11 and 54 for 43 items. This finding showed that the usability of the test wassatisfactory. The results of the test administrations did not show any statistically significantdifferences between the scores of girls and boys in any of three skill groups.In this study, the validity and reliability evaluations of the test of early learning skillsdeveloped by Dr. Somwari (1977) and modified by the author of this study have revealed thatthe modified test can be used to measure the thinking, language and number skill levels ofchildren of 48-66 months in Turkey.