İlköğretim okul müdürlerinin etik davranışlarının incelenmesi (Ankara ili, Mamak ilçesi örneği)
Research of ethical behaviours of primary school managers
- Tez No: 187264
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ŞEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZETBu araştırmanın amacını, ilköğretim okul müdürlerinin okuldaki işlerinde vedavranışlarında hoşgörü, adalet, sorumluluk, dürüstlük, demokrasi ve saygı gibi etik davranışilkelerine ne ölçüde uygun davrandıklarının ilköğretim sınıf ve branş öğretmenleriningörüşlerine göre belirlenmesi, incelenmesi, değerlendirilmesi ve sorgulanması ve ilgililere birokul müdüründe bulunması gereken etik ilkelerin neler olması gerektiğini açıklamasıoluşturmaktadır.Veri toplama aracı olarak, Prof. Dr. İnayet Pehlivan Aydın'ın lise müdürlerinin etikdavranışlarının incelenmesi için geliştirmiş olduğu anket kullanılmıştır. Araştırmadakullanılan anket, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, anketle ilgili genel açıklamalarve araştırmaya katılan öğretmenlere ilişkin bilgi formu; ikinci bölümde ise ilköğretim okulmüdürünün etik davranışlarını değerlendirmeye yönelik 79 soru yer almaktadır. Ankara İliMamak İlçesi'nde 94 ilköğretim okulunda görev yapan 1816 branş ve 1057 sınıf öğretmeniaraştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Mamak İlçesi'nde görev yapan 2873 öğretmenden şansyöntemiyle seçilen %10'u araştırmanın örneklemidir. Araştırmada kullanılan anketten eldeedilen verilerin çözümlenmesi için ise SPSS programı kullanılmıştır.Araştırmanın alt problemlerini, ilköğretim okul müdürlerinin davranışlarının etikilkelere uygun olup olmadığına ilişkin olarak öğretmenlerinin görüş ve değerlendirmelerininöğretmenlerin kademelerine, cinsiyetlerine, mesleki kıdemlerine ve yaşlarına göre anlamlı birfarklılık gösterip göstermediği oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerinin çözümlenmesinde isestandart sapma, frekans, aritmetik ortalama ve yüzdeden faydalanılmıştır. Araştırma anketindesorulara verilen cevaplar beşli likert tipi dereceleme ölçeğine göre ölçülüp değerlendirilmiştir.Araştırmaya katılan öğretmenlerin görüşlerine göre ilköğretim okul müdürlerinin enyüksek düzeyde gerçekleştirdikleri etik davranış ilkesi ?saygı? olmuştur. İlköğretim okulmüdürlerinin en düşük düzeyde gerçekleştirdikleri etik davranış ilkesi ise ?hoşgörü? olmuştur.Araştırma sonuçlarına göre tüm ilkelerin ortalaması göz önüne alındığında ?ilköğretim okulmüdürleri etik ilkelere genellikle uygun davranır? sonucu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAim of this research; is to define, analyze, evaluate and investigate the degree ofschool managers? obeying to ethical behavior rules as tolerance, equity, responsibility,honesty, democracy and respect according to the views of teachers working in primaryschools and is to explain the ethical behaviors to people concerned what the ethical principlesa school manager needs to have.As a tool to get datum, the survey, prepared by Prof. Dr. İnayet Pehlivan Aydın, wasused in order to analyze the ethical behaviors of lyceé managers. The survey used in theresearch consists of two parts. Within the first part; general explanations about the survey andinformation form about the teachers participated at the research. Within the second part thereare 79 questions aiming to evaluate the ethical behaviors of primary school managers. 1816branch and 1057 class teachers working in Ankara, Mamak constitute the universe of theresearch. One hundred percent of 2873 teachers working in Mamak is the sample of theresearch. While analyzing the data gathered by the help of the survey, SPSS program wasused.The sub-problems of the research are whether the teachers? views about schoolmanagers? ethical behaviors differ meaningfully according to seniority, sex and ages ofteachers. While evaluating the data; standard deviation, frequency, arithmetical average andpercentage techniques were used. Answers given to the survey were measured and evaluatedaccording to fivefold likert.According to the views of the teachers participated to the research, most appliedethical behavior of the school managers is ?respect? and the least applied ethical behavior is?tolerance?. According to the research results; when the average point of all the rules wastaken into account, ?school managers generally behaves appropriate to the ethical rules?.