İlköğretim okul müdürlerinin etik davranışlarının incelenmesi
Study of primary school headmasters ethic behaviours
  1. Tez No: 89879
  2. Yazar: RAHMAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İlköğretim okul müdürlerinin hoşgörü, sorumluluk, adalet, demokrasi ve saygı boyutundaki etik ilkeler dizisine ne derece uygun davrandıklarının ilköğretim müfettişleri, ilköğretim okul müdürleri ve öğretmenlerinin görüşlerine yönelik olarak belirlenmesi bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırmanın alt problemlerini, okul müdürlerinin etik ilkelere ne ölçüde uygun davrandıklarına ilişkin; ilköğretim okul müdürlerinin, ilköğretim müfettişlerinin ve ilköğretim okul öğretmenlerinin görüşleri ile bu görüşler arasında anlamlı bir farkın olup olmadığı oluşturmaktadır. Araştırma tarama modelinde bu konu ile ilgili bir literatür taranmış.okul müdürü, müfettiş ve öğretmen görüşleri anket ile belirlenmiştir. Araştırma evreni olarak Giresun ilindeki 32 ilköğretim müdürü ve 824 öğretmen, Giresun Milli Eğitim Müdürlüğünde 1998-1999 öğretim yılında çalışan 30 ilköğretim müfettişi alınmıştır. 25 okul müdürü, 25 müfettiş ve 254 öğretmen araştırma ömeklemi olarak kabul edilmiştir. Anket yolu ile elde edilen verilerin istatistik! analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, Varyans analizi ve Scheffe testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this resarch is to identify to what exect primary school headmasters have apporiate attitudes towards the concepts such as tolerance responsibility.fairness honesty and raspect within the dimension of ethic principles by taking the primary school supervisors primary school haedmasters and the teachers opininon in to account on this subject. The specific goal of this study is to find out: a). How right attitudes the school headmasters have to ethic principles b).The primary school headmasters the primaray school supervisors and the teacher apinions. c).Whether there is any significant difference among those or not. In this research survey method has been used:a literature relating to the subject was gone through and the school headmasters the school supervisors and the teachers wiews have been identified into guestionnaire. As a researsch area thirty three primary school headmasters.eight hundret and twenty four teachers working in different schools and thirty primary school supervisors who were working during the academic period of 1998-1999 in Giresun National Education Department. Twenty-five school headmasters.twenty-five supervisiors and two hundred and fifty-four teachers were considered as examples of the research. In the procedure of statistical Analysis of data gained through the guestionnaine, freguencies, procentages.analysis of varience, means and the scheffe testhave been used.