Türk bankacılık sektöründe iç denetim sisteminin Avrupa Birliği'ndeki iç denetim sistemiyle uyum süreci
The Adaptation process of the Turkish bankings auditing system within the auditing system of the European Union
- Tez No: 187272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GANİTE KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Uluslararası para ve finans piyasalarında gelişmeler neticesinde, iç denetim sistemigiderek önemini ve ağırlığını artıran bir konu haline gelmiştir. İç denetim, piyasalardakidisiplinin sağlanması, risklerin azaltılıp, kontrol altında tutulması, ekonomik krizlerinengellenmesi ve ekonomik faaliyetlerin daha güvenilir bir ortamda yürütülmesi açısındanönem arzetmektedir.İç kontrol ve iç denetim sistemi, işletmelerin etkinliği, verimliliği ve mevzuata uyumkonularında güvence sağlamaktadır. İç kontrol, bir kuruluşta en üst seviyedeki personelindenbaşlayarak, en alt seviyedeki personeline kadar uzanan bir süreçtir.Bankaların iç kontrol ve iç denetim sistemine ihtiyaç duyulmasının temel nedeni;bankaların fon toplama ve arz etme görevini üstlenmiş olmasıdır. Bankalar, bu faaliyetlerinigerçekleştirirken riski minimize etmeye çalışmaktadırlar.Ülkemizde de bankacılık sektöründeki faaliyetlerin, belirlenen mevzuat esaslarınauygun bir şekilde yürütülmesini ve yönetilmesini sağlamak amacıyla iç kontrol ve iç denetimkonularında bazı düzenlemeler yapılmıştır.Gerek risk odaklı denetim anlayışı, gerekse kurumsal yönetim süreci Türk BankacılıkSektörünün daha etkin, verimli ve kontrollü hareket etmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In consequence of development in international financial markets, internal auditsystem became an important and gradually burden subject. Internal audit function submitsimportance to discipline in markets, minimize and control risks, hindrance economic crisisand execute economic activity in a reliable environment.Internal control and internal audit system guarantee to the enterprises for activity,productivity and harmony in law. Internal control is a process which begins in an organizationfrom the lowest personel to the highest.The reason of need of banks to have internal control and internal audit system isbanks? undertake gathering and offering fund. While banks realize this function, they try tomake risk minimize.In Turkey with the aim of providing harmony in law, some arrangements were madeabout internal control and internal audit system in banking sector activities.Both audit focused in risk and institutional management process strengthen TurkishBanking sector more active, productive and controlled.