Almanya'daki Türklerin içecek tüketimine ilişkin görüş ve davranışları
The attitudes and behaviours of Turks in Germany towards drink consumption
- Tez No: 187325
- Danışmanlar: PROF.DR. MİNE ARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZBu araştırma, Almanya'daki Türklerin içecek tüketimine ilişkin görüş vedavranışlarını belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Almanya'nın Berlin ilininKreuzberg bölgesinde yaşayan 16-58 yaş arası 150 Türk'e anket uygulanmıştır.Araştırmaya katılanların %58.0'i erkek, %42.0'si kadındır. Bireylerin %90.0'ıkirada oturmaktadır. Gurbetçilerin yarıya yakını (%47.3) işçi olarak çalışmaktaolup, %40.0'nın öğrenci, ev kadını ve işsiz olduğu için çalışmadığı belirlenmiştir.Katılımcıların en sık (%86.0) demleme siyah çay tükettikleri saptanmıştır. Buiçeceğin en fazla tüketildiği öğün sabah kahvaltısıdır. Çayın ardında en sıktüketilen içecekler kola ve kahvedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis research has been conducted to state the attitudes and behaviors of Turks inGermany towards drink consumption. In this research, questionnaire technique hasbeen applied to the 150 Turks, between 16-58 years old, living in Kreuzberg, Berlin,Germany. 58% of participants are male and 42% are female. 90% of the individualslive in a rented house. Almost half of the `Gastarbeiter?s (47.3%) works as workersand the rest (40.0%), being students, housewives and unemployed don?t work. Drinkconsuming time and drink consuming frequency of individuals have beendetermined. Turk in Germany mostly (86%) consume steeped black tea, and at amaximum degree, it is drunk at breakfast. Following tea, the other mostly consumeddrinks are coke and coffee.