İşbirliğine dayalı öğrenme yaklaşımının ilköğretim dördüncü sınıf Türkçe ders hedeflerinin kazandırılması ve öğrenci başarısına etkisi
The effects of cooperative learning to gain the Turkish lesseons aims of the forth grade students of primary education and students achievement
- Tez No: 187326
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEKİR BULUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZETBu çalışma, Türkçe öğretiminde işbirliğine dayalı öğrenme yaklaşımının ilköğretim dördüncü sınıf öğrencilerinin akademikbaşarılarına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada öğrencilerin akademik başarılarını ölçmek için bir başarı testi vedeney grubu öğrencilerinin bu yöntemle ilgili görüşlerini almak için bir anket uygulanmıştır. Araştırmada deneysel yöntemkullanılmıştır. Deneysel yöntemin, ön test-son test kontrol gruplu deseni kullanılmıştır. Kontrol ve deney grupları otuz kişidenoluşmuştur. Deney grubunda işbirliğine dayalı öğrenme yaklaşımı, kontrol grubunda ise geleneksel yöntem kullanılmıştır.Araştırmaya katılan gruplara deneysel işlem öncesi ön test, işlem sonrasında ise son test uygulanmıştır. Ayrıca deney grubuöğrencilerine, görüş belirleme anketi uygulanmıştır. Veri analizi, SPSS programı t-testi kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilenverilerin anlamlılığı .05 anlamlılık düzeyinde test edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına bağlı olarak öneriler sunulmuştur.1
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study was carried out with the aim of determining the effect of cooperative learning approach to the academicachievement in teaching Turkish of the forth grade students of primary education. In this study, an achievement test was used forevaluating student?s academic achievement and an inquiry was used to take the opinions of the experimental group about cooperativelearning. In this study experimental method was used. Pre-test and post-test with control group design of experimental researchmethod was used. The experimental and control groups consist of thirty students. Cooperative learning method was used in theexperimental group, traditional method was used in the control group. A pre-test was applied before the experimental process and apost-test was applied after the process to the groups in the study. In addition an inquiry was used to take the opinions of experimentgroup students about cooperative learning. The analysis of the data was gained by using t-test of the SPSS programme. Thesignificance of the gained data was evaluated at .05 significant level. According to results of the study suggestions were presented.2